Граница за одлазак у пензију се ПОНОВО ПОМЕРА: Због овога ће и жене радити до 70. године
Важи од 2032. године
С продужењем животног века и граница за одлазак у пензију се помера, па је за очекивати да ће у даљој будућности уместо 65 година старосни услов бити 70 година. Иако је многима и садашњи критеријум од 65 година за пензионисање мушкараца превисок, а ово ће важити и за жене у Србији од 2032. године, ако се настави тренд дужег животног века, итекако је извесно да ће се и потребне године за статус пензионера - померати.
Прочитајте и:
Последњи подаци Републичког завода за статистику показују да је просечна старост жена у Србији 43,5 година, а мушкараца 40,8 година. У поређењу са подацима из 1921. просечна старост је повећана за 15 година код жена односно за 13 година код мушкараца. Са померањем просечне старости становништва на више, помера се и граница очекиваног трајања живота. За нежнији пол она сада износи 78 година, док за јачи пол - 73 године, док је у 2010. за жене била 75,5 година, а мушкарце 70.
Дужи животни век помера границу за пензију
Никола Алтипармаков, члан Фискалног савета, каже да идеја и јесте да се са повећањем трајања година живота, промени у догледно време и старосни услов за одлазак у пензију.
- Животни век је сада дужи за пет година, па зато и идеја да старосна граница за одлазак у пензију прати очекивани животни век. Оно што се последњих година дешава у Србији увелико је још деведесетих година прошлог века решено у другим европским земљама које су повећале старосну границу за пензионисање. Потреба је постојала, јер пензиони систем није био одржив, па је почело усаглашавање - истиче Алтипармаков.
Већ сада, у Шведској услов за одлазак у старосну пензију је 67 година, Италији 66, у већини земаља је 65 година.
Ако желите да конкуришете за породичну пензију, ово је КРАЈЊИ РОК за подношење пријава
- Претпоставка је да што се дуже живи да се дуже и ради. Али важно је и знати да то не може да буде само од себе. За процес активног старења, неопходна је адекватна здравствена заштита грађана средње доби, а да би они могли да раде у старости. Такође и одговарајућ програм професионалне едукације старијих радника, али и да се елиминише и стигма код запослења старијих - указује Никола Алтипармаков.
Женама је теже
Ипак, поставља се питање да ли се са изједначавањем броја година за пензионисање код оба пола, па макар оно било постепено и у наредних петнаест година, жене ипак стављају у неравноправан положај, због своје улоге које имају у породици, и да ли је то заправо и неки вид "злоупотребе" равноправности.
Влада Србије и ММФ постигли ДОГОВОР: У 2018. години повећање плата и пензија
Сања М. из Београда, мајка двоје деце, има 46 година и већ 27 година радног стажа у банкарству. Почела је као службеник приправник на шалтеру, данас се високо котира у једној домаћој банци. По садашњим условима у пензију ће отићи 2032.
- Деведесете у Србији су биле лакше за запошљавање, признајем. Али, при помисли на пензију у будућности, сада увиђам да су "најгоре" прошли они који су на време почели да раде, после средње школе, а који су уз рад завршили и факултет, што сам ја учинила - указује Сања.