КОЛИКО ТРЕБА ИЗДВОЈИТИ ЗА ГРЧКУ ОВЕ ГОДИНЕ: Гирос, лежаљке, кафа па све до хлеба и меса - детаљан списак цена
У Грчкој цене на истом нивоу или благо скупље
Грађани Србије обрадовали су се средином маја отварању грчке границе, па су многи већ испланирали овогодишње летовање. Иако се услови за улазак у Грчку суботом редовно ажурирају, сви се надају да већих проблема због пандемије ипак неће бити, а радују се и најавама да се цене неће битно мењати у односу на године пре короне.
ПРОСТ ТРИК ЗА УШТЕДУ НОВЦА! Како до 5.050 динара за 25 дана? Пробајте да штедите по Гаусовој методи 100 коверата
НА ЛЕТОВАЊЕ СЕ НЕ МОРА САМО ЈЕДНОМ: Српски пензионери имају најјачу шему за летовање ЗА МАЛО ПАРЕ
БРАВО ДЕЦО! ОНИ СУ ПОНОС СРБИЈЕ: Млади физичари освојили четири медаље на Европској олимпијади
Српске туристе је прошле недеље обрадовала вест да нам је омогућено, као и свим земљама на "зеленој листи", улазак са негативним антигенским тестом. То представља велику олакшицу, пошто ПЦР тест кошта 9.000 динара, док је цена антигенског 3.500. Деца узраста до 12 година могу да уђу у Грчку без теста.
Такође, за улазак и даље остају актуелна документа као и до сада, па тако особе које су вакцинисане достављају потврду о примљене две дозе вакцине, издату од званичних државних институција, уз услов да друга доза цепива против корона вируса буде примљена минимум 14 дана пред полазак.
Друга опција је негативан ПЦР тест не старији од 72 сата и трећа, потврда о прележаној инфекцији, стара између 2 и 9 месеци од датума путовања. Сада је на све то додата и могућност преласка границе уз негативан антигенски тест који је три пута јефтинији од ПЦР теста.
С друге стране, цене на које могу рачунати српски туристи не би требало много да се разликују од оних пре короне. Познаваоци прилика на лицу места тврде да, ако не буде јефтиније, онда неће бити ни много скупље и да су таква очекивања како за храну, пиће и плажу, тако и за смештај.
За десетодневни боравак углавном би требало да издвојите сличну суму као и пре пандемије, али је за најтраженије термине у јулу и августу и даље потребно спремити до 700 евра за 10 ноћења у двокреветној хотелској соби.
Почетком и средином јула, 10 ноћења у апартманима на Халкидикију могу се наћи од 160 евра. На Тасосу у јеку сезоне можете провести 10 дана у хотелу за 290 евра, док ће вас боравак у вили у Ставросу коштати око 150 евра. Слична цена је и у током августа.
У Ханиотију 10 дана летовања у вили коштаће вас у јулу нешто више од 400 евра. На Лефкади се цене смештаја средином јула крећу од 35 евра по особи, а такве цене у јулу и августу очекују вас и на Скиатосу и Полихрону.
Што се тиче ванпансионских трошкова, кафа се у зависности од летовалишта, али и врсте објекта, може попити за 2,5 до 3 евра. Безалкохолна пића коштају од 2 до 3 евра, а свеже цеђени сокови су 4 евра.
Ако се ипак одлучите за пиво, просечна цена стандардне марке је од 3 до 5 евра, док су крафт пива 6 до 7 евра. Пола литра вина можете добити за 5 евра, а локални узо кошта 8 евра. Цене класичних коктела крећу се од 7 до 8 евра.
Што се тиче омиљеног специјалитета - гироса који је ранијих година увек коштао од 2 до 2,5 евра, просечне цене сада су од 3 евра за мању порцију до 7 евра за већу, а сличне су и цене роштиља, ћевапа и пљескавица. Свињска ребра коштају 7,5 евра, а цело пиле може се добити за 8 евра.
Пицу можете појести за 8 до 12 евра, у зависности од дестинације. Нешто егзотичнија морска храна се креће од 8 евра за пржене лигње и шкољке до 12 евра за октопода на роштиљу. Грчка салата кошта 6,5 евра, а цезар салата око 10 евра.
Како истичу, посебно је занимљиво то што поједини ресторани у Грчкој нуде 15 одсто попуста за српске госте.
Сет лежаљки и сунцобрана у баровима у Пефкохорију кошта 4 евра уз обавезну конзумацију, а цена кафе креће се око 4 евра, тако да вам је за уживање на плажи потребно 8 евра.
Ван Пефкохорија постоје барови на плажи где уз конзумацију добијате лежаљку и сунцобран. Кафа кошта 4 евра, пиво 5 евра, уз временски неограничен боравак.
У Херманосу су две лежаљке и сунцобран 10 евра, плус конзумација али је реч о "фенси месту".
Сет лежаљки и сунцобрана у баровима на Халкидикију последњих година кошта углавном око 5 евра.
Цене воћа и поврћа у продавницама су приближне српским ценама, док је месо незнатно скупље. Тако је, на пример, цена хлеба на Халкидикију око 40 евроценти (око 45 динара), килограм парадајза кошта 2,1 евро (250 динара), а лубеница је 1,1 евро или око 130 динара.
Маслиново уље кошта 5 евра, а балон воде од 6 литара креће се до 1,7 евра (око 200 динара).