ГРНЧАРСКИ ТОЧАК ПОРОДИЦЕ НЕШИЋ: Занат који се преноси са колено на колено
У породичну кућу, прву диплому донео је деда Бора пре шест деценија
Некада су се у шабачком крају грнчарством бавиле четири породице. Данас само Нешићи чувају традицију и љубав према занату који преносе с колена на колено.
Окамењени сватови заробљени у времену: Магична јесен у Ђавољој Вароши
У ТУРИСТИЧКОМ СЕКТОРУ СКОРО 700 ОСОБА ИЗГУБИЛО ПОСАО: Спремају се нови пакети помоћи, од нове године 100.000 ваучера
СРБИЈА ПРВА У ЕВРОПИ! Председник о расту привреде: Имаћемо најмањи пад, у најгорем случају бићемо на другом месту
Уз грнчарски точак Бора Нешић и ради и одмара се. Од деде је наследио име и љубав према занату. Са глином се дружи од дванаесте године.
- То је више кроз игру прерасло у љубав, а касније и у озбиљан посао. Пре него што дође до грнчарског точка, прва фаза је цеђење, друга млевење и трећа је мешање глине. У зависности од потребе или мог расположења правимо разне ствари, од ђувеча до лонаца, сачева. Драго ми је што ћу сачувати традицију своје породице и целог грнчарског заната пошто он генерално изумире - наводи Бора Нешић.
У породичну кућу, прву диплому донео је деда Бора пре шест деценија. Традицију је наставио син Зоран, а затим и унук који је завршио Школу примењених уметности.
- То што имаш у рукама и у глави то ти нико не може да узме, то је твоја срећа, то је твоје богатство. Занат је златан, ко уме да га цени, поштује и да ради - наглашава Нешић.
Од прве фазе до глазуре и сушења некада је потребно да прође месец дана. Најтежи део процеса је припрема глине.
- Глина се прво меље на једној машини три пута, затим на следећој четврти пут и добијамо саламу. Та салама се меси и обликује се глина на грнчарском точку. У зависности од тога шта се прави, меси се већа или мања количина. Сам процес изискује количину од тоне до тоне и 200 килограма. Та количина се потроши за око месец дана - објашњава Бора.
Предмети од глине пеку са на температури од 900 до 1.080 степени и због тога је, кажу Нешићи, храна у њима много укуснија јер дуже задржавају топлоту. У породици свако има своје задужење, а жеља свих је да традицију настави и најмлађи члан, осмомесечни Павле.