ГУГЛ ПРЕКРШИО ЗАКОН: Уследила тужба против ове мултинационалне корпорације
Технолошка компанија подноси тужбу против "Гугла", због тога што је "Гугл" прекршио закон својим претраживачем.
Поднета је тужба против "Гугла" од стране технолошке компаније, наводећи да је "Гугл" користио свој монопол да доминира локалним тржиштима претраге и оглашавања.
Пресуда савезног судије да је "Гугл" прекршио амерички антимонополски закон својим претраживачем раније у августу отворила је пут за тужбу од стране једне велике технолошке компаније која корисницима дозвољава да пишу рецензије локалних предузећа.
Технолошка компанија се дуго жалила на доминацију "Гугла" у претрази, наводећи у жалби да је "Гугл" ометао домет технолошке компаније, пошто је одбио понуду технолошког гиганта да купи платформу.
Наш случај се односи на Гугл, највећег постојећег чувара информација, који ставља свој велики палац на вагу како би угушио конкуренцију и задржао потрошаче у сопственој башти ограђеној зидом - рекла је технолошка компанија у среду на онлајн блогу.
"Гуглов" запањујући пораз у америчком Окружном суду за Дистрикт Колумбија могао би да промени начин на који милиони Американаца добијају информације на мрежи. Тужба у среду била је један од првих корака предузетих откако је амерички окружни судија назвао Гугл „монополистом“.
Тврдње од технолошке компаније нису нове. ФТЦ (Федерална трговинска комисија) одбацила је сличне тврдње пре неколико година, а недавно и судија у случају ДОЈ (Министарство правде). Улажемо жалбу на друге аспекте одлуке на које се позива технолошка компанија. Гугл ће се енергично бранити од Иелпових неоснованих тврдњи“, рекао је портпарол "Гугла" у саопштењу у среду.
У тужби од среде, поднетој федералном суду у Сан Франциску, наводи се да "Гугл" манипулише резултатима како би промовисао сопствене понуде локалне претраге када корисник тражи такве резултате на "Гуглу". Ово омогућава "Гуглу" да неправедно надмаши своје ривале, рекла је технолошка компанија.
То значи да када корисник тражи локални ресторан, "Гугл" наводно користи своју монополску моћ да пружи све информације – од упутстава до сати до прегледа – што значи да људи не морају да кликну до једног спољног извора као што је технолошка компанија.
Технолошка компанија није једини специјализовани добављач претраге. Сајтови као што су туристички провајдер "Екпедиа", часопис за преглед послова и послодаваца "Glassdoor" и сајт за некретнине "Zillov" описани су у жалби као претње "Гуглу" „на једнаким условима“.
Извор: Србија Данас/Блиц