ХАОС у Хрватској: После "Агрокора", нови ЗЕМЉОТРЕС узбуркао јавност
Подигла се прашина
Ивица Тодорић, оснивач и бивши власник хрватског гиганта "Агрокор", оптужио је газду "Атлантик групе" Емила Тедеског да је највећи мафијаш у Хрватској. Тодорић је сликовито објаснио да Тедески руководи државно-тајкунском хоботницом која ведри и облачи у Хрватској, пише Република.
Тедески, чија "Атлантик група" послује и у Србији ("Соко штарк", "Гранд" и "Фудленд"), корумпирајући политичаре постао је централна фигура политичког и привредног живота у Хрватској, написао је Тодорић на свом блогу.
Српска престоница обара СВЕ РЕКОРДЕ: 38 одсто више туриста посетило Београд
- Врх актуелне хрватске политичке сцене је центар најшокантнијих афера. У групацији која је окосница овог коктела криминала и ниских страсти су и премијер Андреј Пленковић, ту су и његова сарадница за специјалне радње Тена Мишетић, министар полиције Божиновић, а из заседе у хладу конце вуче и поставља мреже Емил Тедески. Морална је обавеза да се открије којим се све манипулацијама ова злочиначка раскалашна група служила, да се види како је њихов злочиначки рад довео до стравичних последица, штете за људе, породице, као и како су довели до уништења највеће компаније у региону и Хрватској "Агрокора" - поручио је Тодорић.
Како тврди Тодорић, Тедески блокира све радње које се тичу откривања криминала у "Агрокору" након што је држава преузела управљање том компанијом, а одговоран је и за цурење порука.
А ГДЕ ЈЕ ПЕЧАТ: И званично отишао у историју (ФОТО)
- Он спречава да се било шта истражи и сазна јер зна да од тога зависи опстанак криминалне групе формиране око њега и премијера Пленковића. Тедески поставља своје људе на нова места у управи "новог" "Агрокора" и противзаконито извлачи новац за свој "Атлантик". Његова намера је да пошто нема капитал да преузме неке "Агрокорове" фирме то уради преко политике и преко лешинара кроз уништавање вредности садашњег "Агрокора" - истакао је Тодорић.
Имајући у виду да "Атлантик група" има неколико компанија у Србији, јавила се оправдана бојазан о њиховом пословању у нашој земљи. Стручњак за развој и инвестиције Махмуд Бушатлија напомиње да држава треба редовно да контролише фирме.
- Треба контролисати и токове новца и плаћање обавеза компанија, а када се тога сетимо након што се појаве овакве сумње у медијима, онда је углавном већ касно - оценио је Бушатлија.
Кинези граде највећи забавни парк у Србији!
С друге стране, економиста Љубомир Маџар не види разлог да се због Тодорићевих тврдњи пречешља пословање фирми Тедеског у Србији јер код нас, како каже, већ постоји уобичајени режим надзора над предузећима.
Подсетимо, Тодорић је побегао из Хрватске након што му је власт посебним законом, названим лекс Агрокор одузела право располагања имовином и прогласила га одговорним за финансијске малверзације. Након бекства за њим је званични Загреб расписао потерницу. Суд у Лондону је крајем априла одлучио да Тодорић буде изручен Хрватској, а почетком септембра на захтев Тодорићевих адвоката лондонски суд одобрио је одлагање потврђивања његовог изручења до 15. октобра.
Пратите нас на насем инстаграму србијаданас.