ХЛАДЊАЧЕ ПУНЕ "ЦРВЕНОГ ЗЛАТА": Ево какве ће бити ЦЕНЕ МАЛИНА ове године!
ПКС ради приручник са обавезујућим упутствима за произвођаче и којима је јасно дефинисано како водити рачуна о хигијени руку, транспорту воћа, здрављу берача.
Представник Привредне коморе Србије Вељко Јовановић каже да ће ова година бити неповољна за Србију што се цене малина тиче.
- Треба пратити тржиште и дешавања у свету. Пад потражње за скупим воћем као што је малина може да се одрази и на наше тржиште. Партнерски односи и планирање приликом засада су важни - каже Јовановић.
Додаје да ПКС ради приручник са обавезујућим упутствима за произвођаче и којима је јасно дефинисано како водити рачуна о хигијени руку, транспорту воћа, здрављу берача.
Цена замрзнуте малине тренутно је нижа од откупне у свежем стању, а извоз српске малине стагнира неко време.
Хладњаче неспремне за бербу
Многе хладњаче још нису ослободиле магацински простор за следећу бербу, а Србија на годишњем нивоу произведе 80.000 до 110.000 тона малине која се извози замрзнута или прерађена.
Само прошле године од извоза тзв. "црвеног злата" држава је приходовала 248 милиона евра, а хладњачари нису приходовали колико су планирали.
- Хладњаче су препуне. После много година имамо проблем да је јефтиније свеже упакован ролан него што је плаћена произвођачима малина - каже Паун Петровић из Пословног удружења хладњача.
Он је додао да ова ситуација нимало не погодује хладњачарима, које имају доста обавеза према банкама и добављачима, а овај застој у извозу је резултат пре свега велике производње малине како код нас тако и у свету.