ХЛЕБ СА СЕДАМ КОРА: У сусрет Дану рудара најављено отварање нових рудника, рудари траже ДВЕ ствари!
Србија има рударске активности на око 250 експлоатационих поља
Око 22.000 рудара у Србији ће 6. августа обележити свој празник Дан рудара, а њихови главни захтеви су и ове године већа безбедност на раду и бољи материјални положај.
Прочитајте и:
Просечна месечна плата рудара у Србији је између 40.000 и 80.000 динара, у зависности од радног места, а синдикати кажу да би њихове плате требало да буду и изнад 1.000 евра, ако се узме у обзир значај те професије и услова у којима раде.
Држава је започела тедерски поступак за проналажење стратешког партнера РТБ-у Бор и подизање тог гиганта, најавила отварање нових рудника и оживаљавање целог рударског сектора, као и повећање његовог учешћа у БДП-у земље са око 1,5 на 3,5 до пет одсто.
Дан рудара се, иначе, обележава у знак сећања на 6. август 1903. када је у Сењском руднику, првој и најстаријој јами у земљи, која је сада у саставу Рембаса, почео штрајк због лоших финансијских и радних услова рудара. Штрајкачи су се тада изборили за бољи положај и скраћење радног времена. Непосредан повод штрајку у Сењском руднику те године, пола века након проналаска и почетка копања угља у Сењу, било је "отпуштање са посла тројице радничких активиста". За девет дана штрајка, наводе хроничари тог времена, рудари Сењског рудника су "изборили повратак на посао двојице отпуштених радника, скраћење радног времена и бесплатан олај за осветљење".
Председник Самосталног синдиката металаца Србије Зоран Вујовић рекао је да је тај штрајк у ствари показао да су рудари јединствена организација и да својом снагом могу да се изборе за бољитак.
Синдикати се данас боре, како је рекао, пре свега за већу безбедност и здравље на раду, с обзиром да рудари раде у веома тешким и опасним условима. Истиче да је најважније да се рударима обезбеди сигурна атмосфера, да увек могу живи и здрави да се врате кући својим породицама.
Рудари у Србији имају бенефицирани радни стаж и на годину дана добијају бенефицију шест месеци због тешких услова рада. Србија има рударске активности на око 250 експлоатационих поља, а истраживања се обављају на око 130 експлоатационих поља.
Како је најављивано, у Србији би до 2020. године требало да буде отворено седам рудника, са отварањем неколико хиљада радних места. Реч је о рудницима бакра и злата у околини Бора, затим рудника литијума код Лознице, Мајдани код Крупња и Љубовије, затим рудника каменог угља Јерма код Пирота, као и рудник олова и цинка код Босилеграда и руднику борних минерала у Баљевцу код Рашке, али и отварању површинских копова.