ХРВАТСКА ПРИВРЕДА, ШТА ЈЕ ТО? Катастрофалне корона бројке за страшне економске "жалопојке"
До сада највећи пад БДП-а од 8,8 одсто забележен је у првом тромесечју 2009. године, на почетку глобалне финансијске кризе
Идуће недеље хрватски Државни завод за статистику објавиће извештај о Бруто домаћем производу (БДП), који ће, слажу се аналитичари, показати да је хрватска привреда у другом тромесечју због корона кризе забележила рекордан пад.
СТИЖЕ НОВА НАГРАДНА ИГРА! Ускоро почиње скупљање фискалних рачуна: Процес ће бити спровођен електронским путем
ЦЕНЕ НЕКРЕТНИНА У БЕОГРАДУ ИДУ И ДО 3.000 ЕВРА: Треба ли улагати или чекати "пуцање балона"
"ДОЖИВЕЛИ СМО ПРАВИ РАТ" ПРЕГОВОРИ О ВИСИНИ МИНИМАЛЦА: Познато колико траже синдикати, послодавци се ваде на корону
Шест аналитичара, који су учествовали у анкети агенције Хина, у просеку очекује пад БДП-а од 13,9 одсто на годишњем нивоу.
Њихове процене пада крећу се у широком распону од 12 до 17 одсто. Биће то први пад привреде од половине 2014, а највећи од 2000. године. До сада највећи пад од 8,8 одсто забележен је у првом тромесечју 2009. године, на почетку глобалне финансијске кризе.
Оштар пад привреде у другом тромесечју последица је пандемије корона вируса и рестриктивних мера, што је парализовало привредну активност.
Издао и туризам
Ове године је изостао и позитиван утицај туризма на привреду због ограничења кретања људи у већини земаља. Тако је у Хрватској у првих шест месеци ове године у комерцијалним смештајним објектима забележено 1,5 милиона туристичких долазака и 5,2 милиона ноћења, што је око 77 одсто мање него у истом перидоу лане.
У првом тромесечју хрватска привреда је успела да избегне пад, али је раст БДП-а успорен на само 0,4 одсто на годишњем нивоу, што је био његов најмањи раст у последњих шест година.
У другом кварталу удар корона кризе био је снажан.
- Делимично до потпуно обустављање привредних активности, као одговор на сузбијање пандемије корона вируса, утицало је снажно на погоршање индекса поверења произвођача и потрошача, уз истовремено високе стопе пада у готово свим делатностима, од трговине на мало до низа индустријских делатности - наводи један од аналитичара.
Затварање је изазвало рекордан пад личне потрошње, а подаци показују да је промет у трговини на мало у другом кварталу пао око 13 одсто у односу на исти период прошле године.
Осим извоза и увоза, оштро је у другом тромесечју пала и индустријска производња - за 8,4 одсто у односу на исти период прошле године.