ХРВАТСКИ МЕДИЈИ: Србија прва у свету, а за нас нико и не пита
Србија је на врху лествице 50 најуспешнијих земаља света, подсећају хрватски медији и постављају питање зашто је Хрватска непожељна на тој листи.
Србија и Црна Гора налазе се на врху лествице 50 најуспешнијих земаља света по привлачењу гринфилд инвестиција у 2018. години, према истраживању Греенфиелд ФДИ Перформанце Index 2019.
На тој листи нема Хрватске, а од земаља у окружењу на високом 15. месту се налази Босна и Херцеговина, на 17. месту Бугарска, 18. Северна Македонија и 23. Мађарска.
Србија је на првом месту у 2018. година и има индекс 11,92 за 107 пројеката . Индекс се одређује уодносу према величини еконимије. На другом месту је Црна Гора која је прошле године имала само 11 иностраних инвестиција, али с обзиром на величину економије, та земља је заслужила високи индекс 11,49. На трећем месту је месту Камбоџа са 10,82 бода и 47 пројеката страних улагања.
НИЈЕ КАСНО ЗА ЛЕТОВАЊЕ! СЕПТЕМБАР ИДЕАЛАН ЗА КУПАЊЕ У ГРЧКОЈ!
Ускоро платне картице са отиском прста: Да ли лозинке одлазе у прошлост?
ХОЋЕ САМО ГОТОВИНУ: Ево зашто све више аустријских угоститеља одбија плаћање картицом
Прво место је прошле године заузео Мозамбик, који је ове године пао на 12. место, док је Србија у односу према прошлој години напредовала за једно место захваљујући томе што је у 2018. имала 26 више пројеката страних улагања у односу према години пре, те јој је и индекс повећан за 1,33 бода.
У Србији су прошле године стране компаније највише улагале у аутомобилску индустрију, храну, текстил и некретнине, наводи се у извештају.
Од 105 земаља анализираних у 2019. према Гринфилф ФДИ индексу успешности, 82 су оствариле индексни резултат већи од један. Свака од десет најбиље рангираних земаља за 2019. годину имала је пораст броја ФДИ пројеката у односу према години пре.
Од десет највећих светких економија, пет их има идексну оцену изнад један - Велика Битанија (2,55), Индија (1,54), Француска (1,26), Канада (1,04) и Немачка (1,01). Шест од најбољих десет имало је већи резултат у 2018. у односу према 2017.
Зашто Хрватска није толико пожељна за стране инвеститоре?
О том се питању писало доста, но очигледно, постојеће државне субвенције нису довољне да привуку инвеститоре, посебно у индустријску производњу.
ХУАВЕЈ ИМА НОВИ ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМ! Кинески гигант заједно са Русима задао нови ударац Америци!
Стигле лепе вести, ПЕНЗИЈЕ ВЕЋЕ ОД НОВЕМБРА: Ево на колико повећање може рачунати 1,7 милиона грађана!
Данас отварање понуда за градњу Моравског коридора: Први радови већ у септембру, ево шта ће све ОБУХВАТИТИ
- Треба подсетити на податак да су у Србију инострани улагачи у протекле четири године уложили седам милијарди евра.
Мађарска је на пример разним мерама привукла аутомобилске дивове попут Мерцедес-Бенза, који ће градити своју другу фабрику и уложити милијарду евра и запослити 2500 људи, и BMW-a, који у Дебрецину улаже такође милијарду евра у градњу фабрике за производњу електричних аутомобила.