Хтели су да забране продају кебаба, а шта заиста стоји иза тога
Због фосфатних адитива у популарном кебабу дигла се бура у ЕК. Фосфати се месу додају већ деценијама, а део стручњака сматра да је он штетан
Други пак тврде да је конзумацијом кебаба количина фосфата у организму занемарива. О томе је ипак расправљала Комисија и изгласала да се засад допушта коришћење фосфата у месу.
Ипак нема забране: Кебаб и гирос ће се и даље продавати у ЕУ
Колико је тачно фосфат безопасан - тема је због које су се укрстила копља у ЕП - социјалдемократи и зелени тражили су нови начин израде кебаба и мању количину фосфата у месу.
Најпопуларније јело брзе хране које Срби ОБОЖАВАЈУ да једу биће ускоро ЗАБРАЊЕНО?!
Уместо да се говори да ЕУ забрањује кебаб, медији и компаније требало би да питају зашто ЕК допушта да храна буде нездрава и лоша - о томе се овде ради, поручио је Данац Christel Schaldemose, Клуб заступника Прогресивног савеза социјалиста и демократа у ЕП.
За само три гласа забрана кебаба - није прошла. И то на задовољство произвођача који сматрају да су причу о фосфатима покренули лобији великих компанија које оброке брзе хране, на пример Немачкој, продају за 9 евра, док је цена кебаба око 5 евра. Становници Немачке дневно поједу и до три милиона порција, пише ХРТ.
Произвођачи кебаба запошљавају око 200.000 људи у индустрији вредној 3,5 милијарде евра. Али лепеза производа у којима се налази фосфат је још већа - уз то што спречава издвајање воде из смрзнутих производа употребљава се и као емулгатор.
У овој земљи од сада ће се плаћати такса на кафене чаше
- Има их заправо у свој прерађеној храни а највише их има у газираним пићима односно софт дринкс, има у пецивима у месима заправо у свој прерађеној храни - поручује нутриционистица Драгана Олујић.
Фосфат се као адитив годинама употребљава у прехрамбеној индустрији те га, сматрају стручњаци, неће зауставити забрана конзумације једног производа попут кебаба. Једини начин да га у тело унесемо што мање је смањивање конзумације прерађене хране.