ИНДИЈА, ЗЕМЉА ВРХУНСКИХ ТЕХНОЛОГИЈА: Ускоро запошљавају 2 МИЛИОНА програмера!
Индија као земља напретка и вискоких модерних технологија
Делегација Србије тренутно се налази у Индији, а осим разних економских тема које стижу, ево једне веома важне за привреду и ИТ сектор.
У делегацији Србије налази се и Сава Савић, помоћник министра за информационо друштво у Министарству трговине, туризма и телекомуникација. О томе шта је запазио у Индији писао је на свом Фејсбук профилу, а ми вам овај пост преносимо у целости:
Земља у којој су Дигитална возачка дозвола, Регистрација аутомобила и Е-потпис доступни на Смарт Пхоне-у имаће 5.200.000 software developera у 2018. години, а само Google ће едуковати и запослити 2 милиона Андроид програмера… погађајте?!
Ипак ће вас Тај Махал, Лотус Темпле и Каиласа Храм, крава (као света животиња) и Хималаји пре асоцирати на Индију него претходни податак.
Индија има 1.300.000.000 (словима: милијарду и три стотине милиона) становника, 1.000.000.000 мобилних претплатника, 300.000.000 Интернет прикључака и још толико корисника m-Walleta... 2x више корисника мобилног новчаника него корисника платних картица и власника рачуна у банкама.
Око 78% економије је КЕШ економија, студије су показале да 90% трансакција се спроведе у готовини, исто тако “сива економија” чини 25% БДП-а уз огромно учешће “Блацк Money” и висок степен корупције. У међувремену само 1-3% становништва плаћа порез на доходак, социјално и здравствено.
Премијер Индије Нарендра Моди је 8. новемба 2016. године изненадио своју земљу најавом да новчанице 500 и 1000 рупија (које чине 86% новца у оптицају) постају неважеће преко ноћи. Индијци су имали прилику да до 30.децембра депонују новац на рачун у банци, уз могућност да подигну са рачуна у новим апоенима новац у износу (еквивалентном) до 500$ недељно. Првог дана демонетизације јувелири су продали преко 15Т злата, док је скоро све поскупело за 15-20%.
СВЕ БОЉА СИТУАЦИЈА У НАШОЈ ЧЕЛИЧАНИ: Железара на максималној производњи
Претпоставља се да ће овом мером осим наплате пореза и увођења новца у легалне токове, бити извршена наплата екстра порез свима који то нису раније урадили.
Премијер Моди је 10. јануара на Вибрант Гујарат Глобал Summit 2017 отворио Мумбајску берзу, која ће очекује се поред Њујоршке и Шангајске играти значајну улогу у креирању нове светске економије. На том догађају су присуствовали шефови преко 100 држава, више од 2000 Индијских компанија и преко 2 милиона посетилаца. Свечаној церемонији је присуствовао и премијер Србије, што је први сусрет шефова двеју држава после 30 година.
Мр Моди је покренуо иницијативу Дигитал Индиа као својеврсни процес “Дигиталне трансформације” једне од најстаријих и најтрадиционалнијих цивилизација на свету.