Иницијатива дигитална Србија: Модерна администрација кључ за економски раст
Транспарентна и модерна администрација кључна је за одрживи економски раст Србије, поручила је премијерка Ана Брнабић у интервјуу за магазин "тинк-тенк"
На предлог председнице Владе Србије, иначе, домаћин наредне конференције "World.Minds", једне од највећих на светској сцени, маја 2019. године, биће Београд.
Менторинг као подршка за унапређење пословања
Брнабић је у интервјуу за магазин подсетила на све започете и завршене процесе дигитализације у Србији, као и на е-услуге које су омогућене грађанима, привреди и инвеститорима из света.
Брнабић је рекла да је дигитализација база на којој се ствара економија заснована на знању и иновацијама, те да држава зна како да тај процес настави.
Премијерка је у интервјуу рекла и да она разуме да посао дигитализације, поред улоге коју има држава, није могућ без заједничког рада са другим актерима из друштва али и иностранства.
Подсетила је на реализацију пројеката и оснивање организације "Иницијатива дигитална Србија", чији је циљ да трансформише Србију у дигитално друштво, а уз подршку Швајцарске.
- Можда смо једина влада, барем у региону, која за приоритет у свом раду има развој услуге ''е-влада. Ми потпуно разумемо да је транспарентна и модерна администрација кључна за одрживи економски раст. Кроз имплементацију ефикасне и транспарентне администрације посвећени смо брорби против корупциоје - рекла је између осталог Брнабићева.
Премијерка је подсетила на пројекте дигитализације, увођење електронске управе у Србији а због чега су грађани и привреда уштедели око 225 милиона динара.
Такође, навела је, уштеда је 6,7 милиона папирних докумената, док су грађани у редовима провели шест милиона сати мање.
Каже да постоје и даље грађани који се осећају безбедније и сигурније обављајући све ове послове на стари начин носећи документа на шалтере.
Због тога, каже, намера државе је да дозволи да се и даље на шалтере носе папири али да је важно што је грађанима дата опција и омогућено да послове обављају електронски.
- Не желим да плашим људе говорећи ''sve ће бити електронски до краја године''. У сваком случају, знам да неће, јер ствари захтевају време. За мене је важно да смо омогућили људима да имају приступ владиним службама е-путем - објашњава премијерка.
Каже да држава ради на томе да се, у контексту дигитализације, повеже знање млађих и старијих суграђана. Као пример је навела посету студената Факултета политичких наука домовима за стара лица и дневним центрим који су учили старије како се користе апликације на телефону.
- То је био фантастичан мост да се превазиђе јаз међу генерацијама - Брнабићева је говорећи о дигиталној трансформацији друштва напоменула да није "каријерни политичар који промовише дигитализацију зато што је то у тренду" већ да је на томе радила и раније са међународним организацијама, страним инвеститорима, владиним слузбама и јавним сектором у Србији.
Када је реч о иновацијама и подршци старт-ап предузећима у нашој земљи, каже да иако у свету постоји много познатих српских предузећа из ИТ сфере, та бројка је ипак мала ако се узме у обзир потенцијал наше земље.