Инспектори ће АНОНИМНО куповати храну и слати узорке на анализу - ЦИЉ ЈЕ ДА СЕ несавесни казне
Оштре казне за преваре с храном
Европска комисија добила је од 14. децембра шира овлашћења да, у случају када државна чланица не може да гарантује сигурност хране произведене на својој територији, заустави продају и транспорт ризичне хране из те земље.
Кажњавање превара с храном, према новим прописима, значајно је ригорозније и обавезује државе чланице да малверзације с храном кажњава финансијски и то најмање у висини нелегално стеченог профита или одређеним процентом укупне зараде.
Нова регулатива Европске уније о службеним контролама хране на европском нивоу успоставља једноставан и интегрисан систем контроле сигурности намирница, као и ригорозније ветеринарске и фитосанитарне стандарде. Циљ је да се осигура бољи инспекцијски систем над европском индустријом хране вредном 800 милијарди евра.
ВУЧИЋ ОБИШАО НОВУ САОБРАЋАЈНИЦУ: До 2025. направићемо 5.000 км путева, рекао сам једном министру да ће БИТИ СМЕЊЕН
Нова деоница ауто-пута од Сурчина до Обреновца унета на Гугл мапе
Ово је нужно јер је заједничко тржиште последњих година претрпело низ скандала у овом сектору.
Један од корисних механизама за спровођење нових прописа је могућност да инспектори анонимно (чак и преко интернета) купују храну и шаљу је на службене анализе. До сада то није било могуће већ су контроле морале да буду најављене.
У Србији још не постоји таква могућност ("тајне" куповине хране), али незванично се помиње да би такве новине могле да буду разматране, будући да је тржишна инспекција већ добила ова, шира овлашћења.
У Европи државе сада имају могућност да на основу анализе ризика спроводе чешће контроле произвођача који су већ имали преступе. Строжије контроле очекују увознике хране из трећих земаља, за које је досад важио неуједначен систем у земљама ЕУ.
Директива се такође односи и на храну за животиње, ГМ храну, средства за заштиту биља, као и сектор органске производње и означавања пољопривредних производа из неконвенционалне производње.
Биљана Борзан, чланица парламентарних одбора за сигурност хране и заштиту потрошача, изјавила је да казне морају да буду високе, јер је до сада било тако да су оне практично биле мање од зарада остварених преваром.
Србија у врху региона по стопи смањења обима ПРОБЛЕМАТИЧНИХ КРЕДИТА
СЈАЈНЕ ВЕСТИ! ОТВАРА СЕ ИПСИЛОН КРАК: Готова је деоница КОРИДОРА 10 коју је Србија чекала годинама!
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ - Просечна плата 55.065 динара, реално већа за 9,2 одсто
Постојала и ШАРА НАМЕЊЕНА МУШКАРЦИМА - Србија хоће да пиротски ћилим заштити у УНЕСКО
Нова сорта шљиве у Чачку - ових дана бира јој се име! Ево које су јој карактеристике (ФОТО)