Инвестиције и модерне технологије за снажан Западни Балкан
На скупу у Привредној комори Србије представљен је ОЕЦД извештај о перспективама западнобалканских економија.
Страна улагања на Западном Балкану предуслов су бржег развоја привреда региона, повећања производње и извоза високотехнолошких, софистициранијих производа и јачања конкурентности компанија, како би се што боље укључиле у глобалну тржишну утакмицу, истакнуто је на конференцији "Западни Балкан на глобалном тржишту: нове могућности за трговину и инвестиције".
На скупу у Привредној комори Србије представљен је ОЕЦД извештај о перспективама западнобалканских економија.
Како је истакнуто у извештају, стране директне инвестиције доприносе повећању производње производа високе додате вредности, примени савремених технологија, модела пословања и стандарда, као и јачања сектора малих и средњих предузећа.
Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, аналитику, услуге, сервисе и пакете производа ПКС, истакао је да се извештај, после овогодишњег Самита о Западном Балкану у Познању, данас први пут представља у нашем региону - у Србији.
Награде на Франкфуртском сајму књига: Српски уџбеници најбољи у Европи
- Студија није само преглед стања и извозних могућности наших привреда појединачно и региона у целини, већ сагледава предуслове, изазове и даје препоруке за боље коришћење потенцијала и кроз детаљну анализу, маркира конкретне секторе и појединачне производе са највећим изгледима - шансама за успех на међународном тржишту - рекао је Весовић.
Та конкретност је посебан квалитет ове студије која је одлична основа креаторима индустријских и инвестиционих политика на који начин могу да успоставе заједнички ланац вредности производње у региону. Весовић је указао да је регион суочен са изазовима који су директна последица неизвесности и несигурности због успоравања глобалног економског раста.
- Сва успоравања код наших главних спољнотрговинских партнера директно се преливају на економије Западног Балкана - додао је Весовић.
Подсетио је да је укупан извоз свих економија региона прошле године износио 53,1 милијарду долара што је реално далеко испод стварних потенцијала наших привреда. Број извозника је мали – само 10 до 20 одсто регистрованих компанија из региона продаје робу на страном тржишту, структура извозне понуде и даље је неповољна посебно у размени унутар региона, а спољнотрговински дефицит значајан.
- Треба да тежимо извозу иновативних производа и производа високе додате вредности што захтева доста улагања и структурних промена у економијама Западног Балкана. Коморски инвестициони форум посвећен је овим кључним темама са циљем јачања наших економија, стварања повољне инвестиционе климе, промоције инвестиционог потенцијала, као и заједничких ланаца вредности у региону јер инвеститори посматрају регион као целину - закључио је Весовић.
Маржена Кишељевска, директор ОЕЦД одељења за југоисточну Европу указала је на неопходност наставка спровођења реформи у региону, повећања улагања, подршке сектору малих и средњих предузећа, повезивања страних инвеститора и локалних добављача.
На "Синергији" представљена ПКС инстант PAY – кеш апликација Привредне коморе Србије
Као стратешки сектори за улагање и даљи развој региона у извештају су наведени пољопривреда и прехрамбена индустрија, као и металска, машинска и ауто индустрија. Препоруке за унапређење у овим областима односе се на повећање продуктивности и одрживости производње, улагање у модерне технологије, поштовање фитосанитарних и санитарних стандарда, унапређење вештина и капацитета запослених, енергетске ефикасности.
Скуп у организацији ПКС и ОЕЦД окупио је стране инвеститоре, домаће компаније, представнике владе и стручњаке ОЕЦД-а. Експерти ОЕЦД представили су извештај, а одржана је и панел дискусија посвећена успешном привлачењу инвестиција, подстицању извоза и економској интеграцији у региону.
Након Београда, презентација биће одржана и у другим привредним коморама Западног Балкана, у оквиру партнерства ОЕЦД–а и Коморског инвестиционог форума Западнобалканске шесторке.