ИСТОРИЈСКИ РЕКОРД ХЕ "ЗВОРНИК": Производња 20 одсто више енергије, уграђени најсавременији системи за управљање!
Са произведених 2,817 милиона киловат-сати у ревитализованој хидроелектрани "Зворник" 8. марта забележен је нови дневни рекорд у производњи електричне енергије.
У 65 година дугој историји ове ХЕ, то је апсолутни рекорд у производњи. То у бројкама представлја дневно остварење плана веће од 130, а месечно 88 одсто. Крајем јануара завршена је и четврта, последња фаза ревитализације ХЕ "Зворник". Нови агрегати, при тренутним хидролошким условима, производе око 20 одсто више енергије него стари агрегати.
УЛАЗЕ У РЕЦЕСИЈУ? Коронавирус задао СТРАШАН УДАРАЦ америчкој економији (ВИДЕО)
У доба коронавируса МАМЕ ТУРИСТЕ: Нуде се и БЕСПЛАТНИ АРАНЖМАНИ у Италији
Ових 9 компанија покушава да направи вакцину за коронавирус
Након ревитализације, чији су радови били око 63 милиона евра укупна инсталисана снага агрегата је 125,6 мегавата, што је за 30 одсто више у односу на снагу пре ревитализације. То представлја снагу додатног агрегата. Ревитализацијом се доприноси већој производњи електричне енергије, мањим трошковима одржавања и продужава се животни век ове хидроелектране за нових 40 година. Очекивано повећање производње електричне енергије ове хидроелектране на годишњем нивоу износиће и до 15 одсто, зависно од хидролошких услова или око 70 милиона киловат-сати.
Ревитализацијом ХЕ "Зворник" комплетно је замењена турбинска опрема и турбинска регулација, систем расхладне воде и компримованог ваздуха, генератор са побудним системима, блок трансформатор, опрема генераторског напона, опрема 110 кВ разводног постројења и уграђен је најсавременији систем за управлјање ХЕ. Нове турбине имају већи пречник радног кола, виши степен корисности, већи проток и снагу.
Главни извођач "Voith Hydro" angažovao је велики број домаћих фирми за демонтажу постојеће опреме, монтажу нове опреме, грађевинске радове, као и за испоруку и уградњу система за расхладну воду и система за управлјање електраном, а реч је о фирмама: "Елнос БЛ", "Електроремонт", "Гоша монтажа", "Институт Михаило Пупин", "Дијамант Београд", "Јадран Београд", "Виброакустика", "Институт Никола Тесла" и други. Вредност радова које су урадиле домаће фирме на овом пројекту износи више од 17 милиона евра.