Извршитељима руке везане, повериоцима џепови празни: Здравствене установе дугују МИЛИОНЕ, а закон их штити
Измене Закона о јавној својини у скупштинској процедури
Извршитељи више неће моћи да плене службена или амбулантна возила, кревете и апарате у болницама и Домовима здравља. Ове новине предвиђају Измене Закона о јавној својини које се тренутно налазе пред посланицима.
Прочитајте и:
У члану 16 измењеног закона стоји да "предмет принудног извршења не могу бити ни покретне ни непокретне ствари које користе здравствене установе из Плана мреже здравствених установа".
Колико ће једино средство које остаје повериоцима - блокада рачуна болнице-дужника - бити делотворно, тек ће се видети. Наиме, према подацима Комере здравствених установа од пре месец дана, 18 болнице већ је у блокади. Дуг здравствених установа само према веледрогеријама износи 100 милиона евра.
Усвајањем овог закона биће стављена тачка на велике полемике у јавности које је изазвало неколико пленидби имовине болница у унутрашњости, али и недавно отказана пленидба имовине у КБЦ "Др Драгиша Мишовић". После четири месеца неизвесности, током којих је јавни извршитељ неколико пута најављивао попис имовине познатог болничког центра по правоснажној извршној пресуди у корист Симониде Танасијевић, Виши суд у јулу је укинуо пресуду и предмет вратио на поновно суђење.
"Др Драгиша Мишовић" Танасијевићевој је, као наследници експроприсаног, а никад исплаћеног плаца од 12 ари, који однедавно није у поседу болнице, према пресуди требало да исплати 1,1 милион евра. Са рачуна болнице су пре годину и по већ скинута три милиона динара и од тада је КБЦ у којем се годишње прегледа више од милион пацијената био у блокади.
На мети пленидбе због дугова прошле године био је и Завод за хитну медицинску помоћ у Нишу, ком су извршитељи пописали део возног парка и то на основу потраживања Републике. Завод је дуговао Пореској управи око 1,2 милиона динара због неисплаћених пореских обавеза.
Шест службених возила заплењено је прошлог новмебра и Здравственом центру Врање, по судској пресуди у корист лекара Хитне помоћи Милоша Петрушевића. Он је потраживао наисплаћене зараде за чак четири године.
Држави месечно 100.000 евра од заплењених непокретности
Како ће повериоци убудуће моћи да наплате потраживања од болница и домова здравља ако они не желе или не могу добровољно да врате дуг?
- Уколико буду усвојене Измене Закона о јавној својини убудуће би се против здравствених установа као извршних дужника извршење могло спроводити на некој другој имовини. На пример, на новчаним средствима на рачуну - каже Светлана Манић из Коморе Извршитеља.