СРБИЈА УСКОРО МОРА ДА ПЛАТИ 25 МИЛИОНА ДОЛАРА: Доспевају дугови настали до 2012. године, коме још и колико смо дужни?
Највећи део средстава прикупљених емисијом друге транше еврообвезнице биће искоришћен за оно што је најургентније у овом тренутку
Зелена обвезница вредности милијарду евра коју је Србија емитовала на међународном финансијском тржишту на рок од седам година служиће за финасирање "зелене агенде", односно пројеката из области застите животне средине.
ПАЛА ЈЕ ОДЛУКА! Погледајте списак где ће следеће недеље школе прећи на ОНЛАЈН наставу а где на КОМБИНОВАНУ!
НОВИ УСЛОВИ ЗА ОДЛАЗАК НА ГОДИШЊИ ОДМОР: Влада донела закључак, због короне уведена јасна правила
КОМШИЈЕ СТАВИЛЕ СРБИЈУ НА ЦРВЕНУ ЛИСТУ: Наша држава у ред високоризичних земаља
Истовремено, са емисијом зелене еврообвезнице, емитована је и петнаестогодишња еврообвезница у износу од 750 милиона евра, са годишњом купонском стопом од 2,5 одсто.
Како је указано у ресорном министарству, највећи део средстава прикупљених емисијом друге транше еврообвезнице, биће искоришћен за оно што је најургентније у овом тренутку, а то је да се отплате дугови који су наслеђени из прошлости.
Наиме, и ове, као и претходних година, Србија мора да отплаћује скупе старе дугове настале у периоду до 2012. године. Колико је то велики износ најбоље говори податак да је само до краја септембра, за плаћање обавеза, неопходно издвојити око 115 милијарди динара, навели су из министарства.
Крајем септембра, на наплату доспева преостали део најскупљег дуга који је настао у 2011. години емитовањем еврообвезнице у америчким доларима са купонском стопом од чак 7,25 одсто, а за плаћање само по основу те обавезе неопходно је обезбедити више од 700 милиона долара.
Више од 25 милиона долара је потребно само за плаћање камате.
- Када исплатимо овај огромни дуг крајем септембра, ми више ништа нећемо дуговати када је 2011. година у питању и нећемо овај дуг оставити у наслеђе некој новој, наредној влади и генерацијама које долазе - рекао је раније министар финансија.
Такође, још увек се отплаћују и зајмови који су од европских и светских финансијских институција и страних влада узимани у периоду седамдесетих и осамдесетих година по врло високим каматним стопама и које ће Србија отплаћивати још двадесетак наредних година.
За отплату обавеза према Париском клубу поверилаца, неоходно је издвојити скоро 60 милиона евра. Затим, до краја године, по основу старог консолидованог зајма Светске банке, доспева за плаћање још једна рата у износу од око 28 милиона евра.
За плаћање обавеза по основу ова три дуговања до краја године ће бити потрошено готово 90 одсто средстава прикупљених емисијом друге транше еврообвезнице.
Ове информације потврђене су и раније из Народне банке Србије из које су нам навели да ће се у периоду од 2020. до 2024. године, годишње отплаћивати око 213 милиона евра, док ће се од 2025. године годишње отплаћивати око 86 милиона евра.