Једнога дана у 3Д ТЕХНОЛОГИЈИ моћи ћете да штампате храну, органе, аутомобиле, куће - БУДУЋНОСТ која се ближи!
Већина предмета које свакодневно купујемо и користимо у медицини, индустрији, грађевинарству, па чак и у производњи хране, у будућности ће се производити применом технологије 3Д штампе
Можда то и не знате, али ако носите слушни апарат, вероватно ћете бити део револуције 3Д штампања. Готово сви слушни апарати данас се производе овом техником.
Познат и као адитивна производња, 3Д штампање укључује изградњу слојева материјала - пластике, метала или смоле - и њихово лепљење, све док на крају не настане готов производ.
- Раније се производња заснивала на раду моделара који су сваки комад радили ручно, дуготрајним и скупим процесом - каже Стефан Лаунер, старији потпредседник компаније "Сонова", која производи слушна помагала.
- Сада, након што примимо наруџбину, потребно је само неколико дана да испоручимо готов производ, а купац добије слушни апарат са индивидуалним подешавањима - каже Лаунер.
МЕЊА СЕ ГЛОБАЛНА ЕКОНОМИЈА: Нема повратка на старо, привреда више никада неће бити иста!
ЛЕПА ВЕСТ ЗА ВОЗАЧЕ: После две деценије обновљена најлошија деоница Коридора 10
ОДМАХ ИСКЉУЧИТЕ ОВЕ УРЕЂАЈЕ! 15 предмета који троше највише електричне енергије у вашој кући! (ФОТО)
Када се 3Д штампа појавила пре 20 година, њени покретачи обећали су да ће то изазвати револуцију у многим индустријама.
И на много начина то је био велики успех. У 2018. години широм света је продато 1,4 милиона 3Д штампача, а очекује се да ће 2027. тај број порасти на 8 милиона.
- У погледу технологије, непрестано се откривају нове апликације, са новим материјалима и машинама - каже Галина Спасова, старији истраживачки аналитичар из компаније ИДЦ Еуропе.
Техника је унела револуцију у стоматолошки сектор, смањујући време потребно за израду круница и мостова, и израђујући их тачније.
На вишем нивоу, Боеинг користи делове настале 3Д штампом у својим свемирским, комерцијалним и одбрамбеним авионима, док БАЕ Системс користи технологију за израду компоненти за бомбардер Тајфун.
На Међународној свемирској станици постоји чак и 3Д штампач на коме се израђују резервни делови. Али, са многим апликацијама и даље се експериментише у мањем обиму.
Ново месо
Храна, такође, може да се штампа у 3Д техници. Компанија Нова Мит из Барселоне недавно је представила бифтек на бази биљака који је добијен од грашка, пиринча, морских алги и других састојака.
Употреба 3Д штампања омогућава да се састојци сложе у облику испреплетаних влакана која имитирају унутарћелијске протеине у мишићним ћелијама.
- Ова стратегија омогућава нам да дефинишемо добијену текстуру у смислу жилавости и отпорности на растезање и сабијање, и да опонашамо укусна и храњива својства различитих меса и морских плодова, као и њихов изглед - каже Ђузепе Шонти, оснивач компаније Нова Мит. До следеће године, каже, ресторани би могли да штампају одреске за себе.
Примена у медицини
Медицина је једно од најузбудљивијих области 3Д штампања. Медицински радници се већ неко време баве 3Д штампањем протеза које се тако могу израдити за само делић уобичајене цене.
Оне се такође могу лако персонализовати за појединог пацијента - недавно је мачка у Русији добила четири штампана титанијумска стопала са 3Д отиском, након што је изгубила своја због смрзавања.
И лекови могу бити 3Д штампани, што је посебно корисно у лечењу мале деце, којој су стандардно потребне ниже дозе медикамената.
Као што је професор Метју Пик, један од директора Националног центра за клиничко истраживање експерименталне медицине "Адлер Хеј" закључио: већина лекова који су доступни деци није дизајнирана за децу или, заиста, тестирана у клиничким испитивањима која укључују децу.
Штампање људских органа
Прошле године, његов тим постао је први на свету који је детету дао таблету која је настала 3Д штампом; у међувремену, други истраживачи стварају таблете које су прилагођене појединачним пацијентима.
Можда је најнеобичније од свега што се ради на 3Д штампачу израда људских органа. Истраживачи са Политехничког института у Ренселеру у САД недавно су најавили да су развили начин да се 3Д отисак живе коже, употпуњен крвним судовима, користи као помоћ за жртве опекотина.
Има још препрека које треба савладати - техника се до сада користила само на мишевима, и треба радити на томе да се пресађени делови не одбаце. Али, ванредни професор Панкај Каранде каже да се штампана кожа пресађена на посебан тип миша, могла повезати са његовом кожом.
- То је изузетно важно, јер знамо да се крв и хранљиве материје преносе на трансплантат, што га одржава живим - каже Каранде.
Будућност стиже
Неки се надају да се технологија може користити у много већем обиму.
- Верујемо да ће 3Д штампање кућа и зграда променити начин на који се данас гради у свету - каже Кирк Андерсен, главни инжењер њујоршке фирме СК4Д.
Раније ове године, његова фирма саградила је кућу од 1.900 квадратних метара за само осам дана, користећи робота који је подизао зидове слој по слој. Кров још увек морају да направе грађевински радници.
Андерсон сматра да овај процес "драстично" смањује количину трошкова за материјал и рад у грађевинарству. Фирма процењује да изградња њихове куће кошта 70 одсто мање од еквивалентне некретнине изграђене традиционалним методама.
Технологија је још увек у развоју, али широм света 3Д штампом је довршено неколико зграда, што наговештава шта би једног дана могло бити могуће.
Иако је 3Д штампање уобичајено у изради аутомобила и ваздухопловству где се цени техника за израду прототипа, алата и делова, већина предмета коју купујемо вероватно ће се у будућности масовно производити на оваквим производним линијама.
ПОСАО ЗА 1.000 РАДНИКА Јужнокорејска компанија гради велику фабрику у Србији
ЈЕДНА ОД НАЈСКУПЉИХ БИЉКИ на свету РАСТЕ НА ФРУШКОЈ ГОРИ: Ево која и шта се од ње прави! (ВИДЕО)
Овај европски град је са дна дошао до ЕКОЛОШКОГ лидера: Пластичне кесе су прошлост, а трамваји су електрични
Да ли мобилни телефони одлазе у историју? Предвиђа се да ће се појавити нови уређај који ће преузети њихову функцију
СРБИЈА ПЛАНИРА ЗАБРАНУ ПЛАСТИКЕ: Ове предмете нећете моћи више да купујете, а користите их СТАЛНО!