Још један удар на буџет грађана! Министар најавио нове намете "Сви морају допринети"
Сви се питају како ће ово дугорочно утицати на угрожена домаћинства.
Италијанска влада планира повећање пореза на компаније које остварују ванредне профите, док земља суочава са забрињавајућим буџетским дефицитом, који изазива бојазан у Бриселу.
Према изјавама министра финансија Ђанкарла Ђорђетија које преноси Финанциал Тимес, предстојећи буџет ће захтевати жртве од свих, али није прецизирао да ли ће то подразумевати повећање пореза на одређене секторе.
Министар Ђорђети говори о потребама за реформама
У свом обраћању, Ђорђети је нагласио да "сви морају допринети", додајући да то не значи само банке, већ и друге индустрије.
"Сви смо део земље којој је наложено да избалансира своје финансије", изјавио је министар, наглашавајући да ће бити потребна шира фискална прилагодба. Његове речи преноси Финанциал Тимес, а министар је још додао да ће компаније из сектора одбране вероватно бити подложне додатним порезима.
Сектор одбране под повећаним надзором
Ђорђети је поменуо да ће посебно бити фокусирани на индустрију оружја, која тренутно биљежи значајан раст због глобалних сукоба, као што је рат у Украјини.
"С обзиром на тренутну ситуацију, можемо рећи да компаније које производе оружје имају изузетно добар пословни период", изјавио је министар финансија.
Реакције на изјаве министра
Акције италијанске државне компаније за одбрану, Леонардо, пале су за 2,56% након министрових коментара. Такође, банке су забележиле благи пад вредности. Иако су предложене мере потребне за смањење буџетског дефицита, које се процењују на 3,8% у 2024. години, постоје и даље несугласице у вези са тим како ће Италија доћи до циља ЕУ од три процента дефицита.
Премијерка Мелони и њена економска политика
Премијерка Ђорђа Мелони и даље остаје посвећена свом предизборном обећању о повећању потрошње и побољшању животног стандарда, посебно за угрожена домаћинства. Међу планираним мерама је и божићни бонус од 100 евра за породице са ниским приходима.
Међутим, аналитичари упозоравају да би овакве мере могле наићи на лош пријем у Бриселу, где се Италији саветује да спроведе дугорочне структурне промене у пореским и потрошачким политикама.
Брисел и дугорочне фискалне реформе
Европска унија од Италије очекује да спроведе дугорочне фискалне реформе уместо да се ослања на привремена решења која укључују повећање пореза сваке године.
Брисел инсистира на томе да Италија мора направити озбиљне кораке у обезбеђивању одрживих јавних финансија и смањењу буџетског дефицита кроз структурне промене, а не кроз привремене фискалне мере које повећавају тренутне приходе.