Још једна потврда владиних реформи: Србија скочила на листи Светске банке
Доинг Business листа се објављује сваке године
Србија је на најновијој Доинг бизнис листи напредовала за четири места, са 47. на 43. место, објавила је Светска банка.
СМАЊЕНА НЕЗАПОСЛЕНОСТ, А БИЋЕМО И БОЉИ: Да ли знате ко у Србији дефинитивно НАЈЛАКШЕ налази посао?
ВУЧИЋ: У октобру СУФИЦИТ 8 до 9 милијарди динара
- Уколико погледамо Србију и упоредимо је са идеалним пословним окружењем, број бодова Србије је порастао са 72,87 у извештају Доинг Business 2017 на 73,13 у Доинг Business 2018 - рекао је Степхен Ndegwa, менаџер Светске Банке у Србији.
- То значи да је Србија у протеклој години побољшала прописе везане за пословање у апсолутном смислу, као што на то указују показатељи извештаја, она смањује размак који је дели од земаља са најбољим пословним окружењем - навео је он, саопштила је Светска банка.
Прецизније, извештај констатује да је Србија 2016/17 године увела значајне промене у локалном регулаторном оквиру у следећим областима:
- Србија је олакшала оснивање привредних субјеката смањењем административне таксе за оверу потписа и повећањем ефикасности регистра, чиме је смањено време које је потребно за регистрацију предузећа. Као последица тога, трошак оснивања привредних субјеката је пао са 6,5 процената на 2,3 процента прихода по глави становника.
- Србија је побољшала поузданост система катастра применом географског информационог система.
- Србија је олакшала спровођење уговора усвајањем новог закона о извршењу који проширује и прецизира за одговорности извршитеља и надлежности судова током извршног поступка.
Важно је нагласити да је у овогодишњем извештају Србија рангирана на 10. место када је реч о прибављању грађевинских дозвола.
- Током протеклих 15 година, Србија је остварила значајан напредак у више области обухваћених извештајем Доинг Business и спровела укупно 28 реформи, првенствено у области уписа непокретности (6 реформи), оснивање привредних субјеката и стечајног поступка (по 5 реформи). Број реформи у Србији током протеклих 15 година добро се котира у односу на светски просек по земљи од 17 и просека од 28 у земљама региона ЕЦА - рекао је Thomas Лубецк, регионални менаџер ИФЦ-ја за Централну и Југоисточну Европу.
- Као последица тога, за оснивање привредног субјекта у Србији сада је потребно само 5,5 дана у односу на 56 дана пре 15 година, што је 3 дана мање од општег просека за привреде ОЕЦД-а са високим приходима. Време решавања привредних спорова путем локалног првостепеног суда у Србији је такође значајно скраћено током протеклих 15 година. Сада је потребно 635 дана у односу на 1028 дана 2003. године.
Међутим, Србија остварује слабије резултате у области прикључења на електромрежу.
Зато је потребно 125 дана, што је знатно више у односу на општи просек од 79 дана у привредама ОЕЦД-а са високим приходима.