КАКАВ КРАХ ЕВРОПСКЕ ВЕЛЕСИЛЕ: Окончан раст запослености који је трајао 14 година
Највећи пад броја запослених је очекивано у сектору услуга (281.000), у који се броје трговина, превоз и угоститељство
Протекла година обележена пандемијом и мерама ограничења узела је данак и у броју радних места у Немачкој. Осим изгубљених послова, близу два милиона људи је на такозваном скраћеном раду и у неизвесности.
У СРБИЈУ СТИГАО МНОГО МОДЕРАН ПОРЕЗ: Можда ви не гледате "поклону у зубе", али држава ће да гледа
ЈЕФТИНИЈИ ПРИКЉУЧАК ЗА 350.000 КУЋА: Позната цена увођења гаса за српска домаћинства
АГЕНЦИЈА ЗА ПРИВРЕДНЕ РЕГИСТРЕ ПРОТИВ МУТИВОДА: Почиње издавање потврда о стварним власницима
Током 2020. је у Немачкој годишњи просек броја запослених износио 44,8 милиона, показује прелиминарна рачуница Завода за статистику. То значи да је било 477.000 мање запослених него 2019. године - пад од 1,1 одсто, пише Дојче веле.
- Тиме се током корона-кризе окончао раст запослености који је трајао 14 година, чак и током глобалне економске и финансијске кризе 2008. и 2009. године - саопштили су статистичари.
Највећи пад броја запослених је очекивано у сектору услуга (281.000) у који се броје трговина, превоз и угоститељство.
Током прошле године су углавном нестајала радна места без сталних уговора. Насупрот томе, стална радна места су мање-више очувана премда су фирме масовно подносиле држави захтев за такозвани скраћени рад због удара кризе. Тада запослени раде мало или не раде уопште, а држава исплаћује око две трећине зараде.
Угоститељство тешко погођено
Институт за економска истраживања (Ифо), на основу анкете међу послодавцима, закључује да је број људи на скраћеном раду у децембру износио 1,95 милиона након 1,98 милиона у новембру.
- Иза фасаде стабилности крију се велика померања. Скраћени рад се смањује у свим индустријским браншама. Али повећава се у трговини и угоститељству који су посебно погођени актуелним локдауном - рекао је Себастијан Линк, стручњак Ифо за тржиште рада.
У угоститељству је у децембру 414.000 људи било пријављено за краћени рад, након 374.000 у новембру. То значи да 39 одсто запослених не ради уобичајено у тој бранши. Од новембра су затворени ресторани и кафићи, дозвољена је само испорука хране или продаја "за понети".
По свему судећи, локдаун ће бити настављен и након следећег понедељка (11. децембар) до када трају садашње мере.