КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ ПОСТПАНДЕМИЈСКА ПУТОВАЊА: Туристи ће се више фокусирати на места унутар граница своје државе
Многи који не могу замислити живот без путовања били су присиљени да одложе своје планове за нека боља времена.
Пре или касније, живот ће нам се вратити у нормалу, а с тим и могућности путовања. Међутим, након пандемијског искуства, људи ће путовати на мало другачији начин.
Саби Пхагура, новинарка којој су специјалност путописи, рекла је за Euronews како верује да ће се путничке навике људи променити након 2020. године.
УЛЦИЊСКИ УГОСТИТЕЉИ БЕСНИ: "Сами ћемо отворити објекте затворене због корона вируса"
312 хотела у Србији добило екомоску помоћ: Управо је завршена исплата државних субвенција
ПЛАЋАЊЕ ПОРЕЗА ЈЕДНАКО ЗА СВЕ: Фриленсери траже олакшице, држава подсећа на обавезе
Према речима ове познате путнице, у будућности ће бити мање пасивних путовања, а гости ће већину времена боравити у непосредној близини хотела и препуштати се беспослици. Скочиће тренд путовања у којима ће туристи активно истраживати околину, учити нове вештине и повезивати се са локалном заједницом.
Нема сумње да ће пандемија имати низ негативних учинака на различите групе људи, посебно оне запослене у туризму.
Саби верује да ће се у постпандемијском периоду људи још више ујединити и помагати једни другима. Туристи ће желети да дају све од себе да помогну туристичким радницима који су погођени. Они ће бити укључени у неке одрживе пројекте и локалне иницијативе.
Људи ће путовати на оближња одредишта у већој мери након карантина. У неколико наврата одлучиће не напустити земљу, већ истраживати унутар граница.
На тај ће начин избећи строга правила која се још увек могу примењивати при кретању између земаља. Будући да ће толико дуго живети изоловано, чак ће и кратке паузе бити пријатна промена и бег од свакодневице. Након искуства с пандемијом људи ће још више ценити здравље и покушаће учинити све да га задрже.
Дакле, можемо очекивати повећање путовања чија ће једна од најважнијих сврха бити брига о здрављу и добробити. То може бити посета wellness центрима или путовање тамо где постоје бројне могућности за рекреативне активности. Између осталог, људи ће на путовања гледати као на прилику за побољшање менталног и физичког здравља.
Засићење негативним информацијама, страх и претерана употреба технологије немају добар ефекат на људску добробит. Због тога ће се у будућности путовања фокусирати на проналажење мирних места у природи на којима ће се људи моћи напунити. Проналажење контакта с природом добиће на значају у будућности.
У време пандемије већ смо се добро навикли бринути о редовној хигијени. Чак и кад је најгоре иза нас, остаће свест о важности хигијене и спречавању брзог ширења вируса.
Такође на путовањима, људи ће често прати руке, дезинфиковати их и пазити да не додирују непотребно заједничка подручја. Власници смештајних капацитета и оператери јавног превоза такође ће се побринути за највећи степен хигијене, закључује Саби.