ШТА РАДИТИ КАД ЛЕТОВАЊЕ ПОЂЕ ПО ЗЛУ! Ваша права и како их остварити преко туристичке агенције
Почела је летња сезона и ове године ће велики број путника из Србије одмор провести у организацији туристичких агенција. Према подацима из Јуте, од око милион путника који одмор проведу у Грчкој, чак 70 одсто тамо иде преко агенције, а остатак самостално.
Највећи изазов организатора путовања је да све протекне у реду, али се дешава и да буде пропуста и да путници не буду задовољни пруженом услугом. Ових дана удружење Јута је почело да информише путнике како се решавају такви неспоразуми и проблеми и на који начин најлакше могу да остваре своја права.
У случају да имају проблем са агенцијом на дестинацији, пре свега је, како саветују правници Јуте, важно да се одмах упути приговор представнику агенције са молбом да се проблеми реше на лицу места.
– После повратка са путовања имате право да уложите приговор агенцији у року од 15 дана од повратка са путовања. Приговор може бити уложен усмено или писмено (препорука је писмено). Агенција је дужна да вам одговори на приговор у року од осам дана од пријема приговора – наводе у Јути.
Уколико, како објашњавају, организатор путовања не одговори у предвиђеном року или путник није задовољан одговором, он може да покрене поступак у туристичкој инспекцији, која је једина надлежна да контролише и надзире рад организатора путовања.
Напомињу да инспекција контролише само законитост пословања агенције и нема могућност да утврђује и налаже исплату надокнаде путницима због претрпљене штете или неадекватно пружене услуге. Осим инспекције, путник у случају да му агенција не одговори у предвиђеном року или није задовољан одговором може да покрене арбитражни поступак.
Током тог поступка се утврђују све релевантне чињенице и доноси одлука о евентуалној накнади материјалне штете коју је путник претрпео или се умањује цена аранжмана због неквалитетне услуге, кажу у овом удружењу туристичких организација. Иначе, путници би требало да имају у виду и то да у овом случају може да се покрене поступак пред судом опште надлежности ради потраживања нематеријалне штете.
Једно од врло честих приговора које путници остављају агенцијама је то да су, на пример, добили другачији смештај од онога који је уговорен. Из Јуте наводе да је, када је реч о квалитету смештаја, агенција дужна да путнику обезбеди квалитет и врсту услуге онако како је то предвиђено у уговору и програму путовања.
– Уколико је, на пример, у уговору предвиђено да апартман буде на првом спрату, а путници су смештени у приземљу, потребно је по завршетку путовања у року од 15 дана поднети приговор агенцији. Приговор се подноси у писаној форми са наводима и доказима о неадекватно пруженој услузи после чега се са агенцијом договарају у вези с накнадом материјалне штете због неадекватно пружене услуге. То важи уколико је у уговору предвиђена одређена смештајна јединица, односно спрат – објашњавају из Јуте.
И у овом случају ако путник не постигне споразум са агенцијом или му она не одговори у року од осам дана, покреће се арбитражни поступак за накнаду штете, односно смањење уговорене цене услед неквалитетно или непотпуно извршене услуге обухваћене програмом путовања.
Извор: Србија Данас/Политика