Како смо са Шпанцима заједно направили ХИТ У СВЕТУ!
Србија и Шпанија све више сарађују у области пољопривреде, а Шпанија, као ризница Европе несебично дели рецепте Србији за успех.
Из тога су се родили конкретни резултати, тако да две компаније сада заједнички бележе рекорде у свету. Повећала се и међусобна трговина, а ми полако уносимо њихову технологију на њиве.
Шпанија је и ове године Србији представила најнапреднију пољопривредну технологију у оквиру Пољопривредног сајма у Новом Саду.
- Као и остале земље излагачи, Шпанија је препознала важност коју има Међународни сајам пољопривреде у Новом Саду, не само за Србију, већ за цео регион. Имајући у виду да је Шпанија земља у којој пољопривреда и пољопривредна технологија имају значајну улогу, сматрамо да је логично да будемо присутни на овом сајму и представимо се српској и регионалној публици - каже Хавијер Алварес, шеф Економско-трговинског одељења Амбасаде Шпаније.
Добре резултате из претходних година потврђује чињеница да су неке од компанија ове године четврти пут заредом излагале на националном штанду Шпаније. Осим тога, приметили смо и да Шпанија постаје препознатљива у овом сектору откако учествујемо на сајму. Овај сајам је одлична прилика да произвођачи ступе у директан контакт са дистрибутерима и крајњим клијентима, а уједно шпанске компаније преко новосадског сајма могу да се представе целом региону.
- Пољопривредни сектор у Србији ресте, има доста потенцијала и то је један од разлога због којих шпанске компаније на Србију гледају као на стратешки важно тржиште, и ти утисци након сајма нас посебно радују - додаје Хавијер Алварес.
Шпанија је један од највећих произвођача и извозника воћа и поврћа у Европи.
Ово МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ ако купујете стан: Ево како да проверите КВАЛИТЕТ свог будућег дома (ФОТО)
"Хладно, али стандард": Време је да коначно сазнате ИСТИНУ о Шведској!
Како је ЦРНИ ЛУК ПОСТАО СКУПЉИ ОД БАНАНЕ, и када ће ЦЕНА ДРАСТИЧНО ДА ПАДНЕ?
- Рекао бих да не постоји само један разлог, већ је, како ви добро кажете, реч о добром рецепту који је комбинација више фактора: паметном аграрном политиком је подстакнуто удруживање пољопривредника, развијен је одличан систем пољопривредног осигурања, уз адекватно распоређивање средстава подршке тамо где су била најпотребнија.
- Шпанија има више од 70.000 хектара усева под пластеницима, што Шпанију чини другом земљом у свету по површини под пластеницима, одмах иза Кине, која је, географски посматрано, много већа од Шпаније. Пластеници су претворили Алмерију и Мурсију – већ споменуте сушне области – у центре пољопривредне производње у Шпанији - додаје он.
Ове регије предводе шпански извоз воћа и поврћа, са више од 5,7 милијарди евра, односно 35% целокупног извоза у овом подсектору и верујем да нам то показује колики је значај пластеничке производње. Али, не само пластеника, већ и система за наводњавање, заштите од мраза, ђубрива, средства за прихрану биљака, док умерена клима и плодно тло у различитим географским регијама чине да Шпанија током целе године има широку и разнолику понуду.
Трамп увео царине Мексику: Повећаваће их док не реше проблем миграната
ПРАВО ОРУЖЈЕ НЕЗАВИСНОСТИ! Руске девизне резерве ВРТОГЛАВО РАСТУ
Између ОДЛИЧНЕ ЗАРАДЕ и ЈЕЗИВЕ СМРТИ: Они узимају и до 100.000 долара за пењање на КРОВ СВЕТА
- Прошле године, у оквиру билателарног Пословног форума “Шпанија-Србија”, организовали смо и конференцију о задругама у којој је учествовао и представник шпанске сложене задруге Анекоп, који је српским задругарима представио модел функционисања поменуте задруге. Интересовање за ову конференцију надмашило је наша очекивања, што је показатељ да има још простора да проширимо и учврстимо нашу сарадњу у многим пољима - додаје он.
Хавијер Алварес истиче да му је познато да Србија има дугу традицију задругарства, и да је задругарство прошло кроз компликован период.
- Знам да Србија негује дуготрајну традицију задругарства које је прошло кроз компликован период, и надам се да ће напор који улажу различите институције и њихове иницијативе бити делотворне, с обзиром да Србија има природну предност у односу на Шпанију и било би штета да се тај потенцијал не искористи у потпуности, не само када је реч о јагодама и малинама. Недавно сам видео примере српских засада који се ни по чему не разликују од плантажи воћа које имамо у Шпанији и Европској унији и то је показатељ да је ово тек почетак убрзаног развоја српске пољопривреде - додаје он.