КАЛКУЛАЦИЈЕ ЗА ЛЕТОВАЊЕ - ЦЕНА ГОРИВА У РЕГИОНУ: Где се најјефтиније пуни резервоар (ФОТО)
Према мишљењу Томислава Мићовића, грађани треба да пуне резервоаре својих возила у Србији
Где ће пунити резервоар свог аутомобила на путу ка туристичком центру у коме ће летовати, грађани одлучују према цени нафтних деривата. Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије каже да се на цени бензина не може много уштедети, додајући да сматра да је квалитет горива битнији, пошто, како сматра, наша земља има најбољу контролу.
ДОНЕТА ОДЛУКА ОБРАДОВАЋЕ СВЕ: Сутра је велики дан за један град у Србији, једним потезом решени сви проблеми
"КОДОВЕ РЕТКО СКЕНИРАЈУ, ТРАЖЕ САМО ПАСОШ" Туристи јављају ситуацију са границе из прве руке - сезона званично почела
ЈОШ ЈЕДНА ЗЕМЉА ПОТПУНО ОТВОРИЛА ВРАТА ЗА СРБЕ: Без ПЦР теста, потврде о вакцинацији и карантина за наше држављане
После попуштања стега пандемије, дошло је време да можемо да путујемо колима и до држава у окружењу. Многи ће калкулације за летовање правити на основу цена горива, јер није свеједно колико кошта бензин или дизел у Грчкој, Северној Македонији, Босни и Херцеговини или Црној Гори.
Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија сматра да српски возачи не могу много да уштеде на цени бензина.
Наводи да су највише цене за литар бензина Грчкој и Хрватској, око 1,6 евра, док је код нас 1,3.
Према његовом мишљењу, грађани треба да пуне резервоаре својих возила у Србији, јер је код нас најбоља контрола квалитета, додајући да је, с друге стране, свестан да се свако опредељује према цени.
Што се тиче цене евродизела, у Србији је једна од највиших у региону, каже Мићовић указујући да то условљавају државне дажбине које се уграђују у крајњи износ.
Када би се износ дажбина уклонио, видело би се да су трошкови за литар евродизела уједначени, додаје Мићовић.
Како је нагласио, разлике у цени евродизела могле би да пониште курсне разлике кад се нпр. новац мења у денаре или конвертибилне марке.
Иако је Србија по цени бензина на средни листе земаља у окружењу, а по коштању евродизела у врху, Мићовић истиче да је она подложна сталним променама.
Наводи да је од почетка године литар евродизела поскупео за 16 динара, због раста трошкова нафтних компанија чији издаци расту због цене сирове нафте на берзи.
Очекује се да ће цена нафте на берзи до краја 2021. бити до 75 до 80 долара по барелу и указује да то зависи од понуде и потражње.
Упозорава да уколико земље ОПЕК-а и САД у случају веће потражње буду оклевале да пласирају своје резерве на тржиште, цена барела нафте би могла бити већа од наведене прогнозе.