КИНА ОСВАЈА АФРИКУ: У Нигерији граде једну од највећих хидроелектрана на свету
Кина наставља да финансијама осваја свет
На западу Африке, три кинеске државне компаније граде 5,8 милијарди долара вредан пројекат. Нигеријске власти задовољно најављују да ће ова мегаструктруа променити начин живота у тој земљи за велики део популације која броји више од 180 милиона људи, а и Кина задовољно трља руке - њихов интерес је такође задовољен.
Кина притисла Северну Кореју: Нове САНКЦИЈЕ за Кима - нема ГОРИВА
Немоћни пред Кимом: САД и Кина за јачи притисак на Северну Кореју
Цонструцтион бегинс он #Nigeria's 3,050 MW #Mambilla #hydropower плантhttps://t.co/cYtkJNT7lv#Hydro #Renewables #environment #Taraba pic.twitter.com/GzCiAHU600— IndustryAbout.com (@Industry_About) July 13, 2017
Реч је о хидроелектрани Мамбила на реци Донго, у нигеријској држави Тараба, капацитета 3,050 мегавати.
Овај мегапројекат подразумева четири бране високе између 50 и 150 метара чија би изградња према пројекту требало да траје шест година. Скупу хидроелектрану Нигерија већински финансира из кредита - 85 одсто финансира Кинеска увозно извозна банка, док преосталих 15 даје нигеријска влада.
Иако је нигеријска економија једна од највећих у Африци, подаци Светске банке показују да чак 40 одсто Нигеријаца од 186 милиона људи нема приступ електричној енергији.
#Mambilla #Hydro #power #project гетс $5.79бн фор takeoff https://t.co/usIc9IOrJc pic.twitter.com/FclFi354Fr— ВМГ (@valemediagroup) Септембер 7, 2017
Изградња хидроелектране Мамбила планира се већ неколико деценија. Прелиминарна студија урађена је још 1972. године, али реализација је стајала у месту годинама. Било је неколико неуспешних покушаја, попут оног пре десет година када је нигеријска влада одобрила 1,4 милијарде долара вредан уговор са две кинеске компаније, али је договор врло брзо пропао.
Напредак је постигнут након што је председник Нигерије Muhammadu Бухари иницирао директне преговоре са кинеским председником Сијем Ђипингом током званичне посете Пекингу 2016. године. Састанак двојице председника резултирао је оснивањем конзорцијума кинеских државних компанија које ће радити на пројекту, као и договором да ће Кина финансирати изградњу хидроелектране.
У Нигерији много наде полажу у Мамбилу. Према речима нигеријског министра, овај пројекат ће трансформисати нигеријски социоекономски развој и имаће велики значај за електрификацију подручја која до сада нису имала струју, али позитиван утицај очекује се и на туризам, запосленост, технолошки напредак, наводњавање и производњу хране. Због овог мегапројекта, око 100.000 људи биће расељено, али нигеријска власт уверава да је за њих обезбеђена фер компензација.
Кина затвара славину Северној Кореји: Од данас ће смањити извоз нафте у ту земљу
Јасно је због чега Нигерија има интерес да реализује овако велики пројекат, али шта је интерес Кине, која поред хидроелектране гради и километре пруга у тој земљи?
У јануару ове године, кинески министар спољних послова објавио је да најмогољуднија земља на свету планира да уложи 40 милијарди долара у Нигерију. Први мегапројекат у сколопу тог амбициозног плана је 5,8 милијарди долара вредан хидроелектрана.
Кинески интерес је јасан - профит. Нигерија преко кинеских банака ангажује кинеске државне компаније за пројекат, што отвара нова радна места и профит. Кинеска грађевинска идустрија већ неколико година уназад све је присутнија на градилиштима широм света. Интерес Кине је да буде укључена у велике пројекте и због имиџа, а Мамбила спада у ту категорију.