Кинеска економија припремљенија у односу на остатак света: Кључна реч је ТРГОВИНА, али само ПОСЕБНА ВРСТА
Постоји регион који ће проћи најбоље на свету
Док је друга највећа светска економија, Кина, претрпела своје прво смањење због пандемије, неки стручњаци тврде да се земља већ дуже време припрема за могућу кризу.
- Нико, укључујући Пекинг, није могао да предвиди дубину и тежину ове пандемије, тачније параметре преноса по којима се шири вирус. То је заиста пандемија једном у сто година - рекао је Сораб Гупта, старији сарадник Института за кинеско-америчке студије.
Према његовим речима, Кина је била боље припремљена, јер је "у много здравијем фискалном положају у поређењу с већином напредних економија и многих економија у успону."
Гупта је објаснио да је ниво дуга централне владе у БДП-у прилично скроман, што значи да на владином билансу има довољно простора за повећање подршке политици.
Одлучи ко ће бити нови премијер и министри у Влади
ШОК ИЗЈАВА ЧУВЕНОГ ЕКОНОМИСТЕ: Решио да проговори о Гејтсу, рату против готовине, МОЋНИЦИМА, пандемији...
ЦЕНЕ НАФТЕ ИЗНАД 30 ДОЛАРА: Трговци се надају опоравку потражње
Такође, нивои дуга потрошача у односу на приходе су скромни, па ни они нису преоптерећени и могу да отворе своје новчанике.
Ендрју Ленг, међународни и независни кинески стратег, рекао је да је "Кина увек усмерена на дугорочну стратегију" и боље је припремљена за сваку кризу захваљујући свом државном капитализму.
- Држава може усмерити велика средства и да мобилише предузећа и људе ефикасније од Запада. Иста способност демонстрирана је током азијске финансијске кризе 1997-98. И светске финансијске кризе 2008-09 - рекао је Лунг.
Према Темуру Умарову, стручњаку за Кину и централну Азију, свака земља се налази у различитој економској ситуацији, па се и њихов одговор на пандемију корона вируса такође разликује.
- Иако су неке земље најавиле бројне пакете економских стимулација, Кина се фокусирала на опоравак домаће потрошње, као и на помоћ малим и средњим предузећима - рекао је он.
Сви аналитичари сагласили су се да ни Кина, ни друге земље нису могле да предвиде размере тренутне кризе.
- Постоји цунами негативних ставова о Кини као резултат ширења корона вируса. Али Кина је и даље далеко друга највећа економија, већа од осталих земаља БРИКС-а заједно - рекао је Лунг. Он је напоменуо да много више земаља има Кину као свог највећег трговинског партнера од САД. Упркос одвајању од САД-а, сложеност модерних производних процеса практично онемогућава раздвајање свега, од Кине, у распону од материјала попут метала ретке земље до компоненти и делова, чак и логистике јер је већина највећих светских лука у Кини.
- Земља такође брзо надограђује своје врхунске технологије, укључујући 5Г и АИ, рекао је стратег. Не треба тражити неке циљане акције кинеске владе у смислу да је припремала економију земље за следећу кризу, рекао је Сергеј Луконин са Института за светску економију и међународне односе. Економиста, специјализован за кинеске студије, указао је на чињеницу да је кинеска економија постала стабилнија у последњој деценији.
- Они сада разумеју куда даље - посебно током ове кризе када је све повезано са интернетом и дигиталним услугама. Према Гупту, кинеска економија ће се наћи у колони раста касније ове године и чак ће годину завршити, у целини, са позитивним растом.
- Неће бити опоравка у облику слова В и сигурно раст неће бити нигде близу циља од шест процената пре ковид-19. Биће више попут распона од један до два процента - рекао је и додао:
- Али чак и по овом ниском стандарду, Кина ће бити најбрже растућа економија међу главним економијама ове године, а Источна Азија, односно област Азија - Пацифик најбрже растућа економска регија света - додао је.
КИНА РАЗМАТРА КОРАК КОЈИ БИ МОГАО ДА УНИШТИ АМЕРИКУ: Ово би могло да има несагледиве последице
ТЕЖАК УДАРАЦ: Скоро два милиона више незапослених у Канади у априлу
ЖИВОТ И ОПОРАВАК ПОСЛЕ БАНКРОТА: Блато у злату и злато у блату
Наредне недеље Србија организује пет комерцијалних летова: Ово су дестинације!
Новац на рачуну и без пријаве: Држава исплатила 410 милиона повртарским газдинствима, ускоро помоћ и ОВОМ СЕКТОРУ