КО ЈЕ НАЈБОГАТИЈИ АМЕРИКАНАЦ СВИХ ВРЕМЕНА? Један човек је надмашио све - ДУПЛО БОГАТИЈИ од Безоса!
Америка се темељила на концепту да појединци имају право на накупљање приватног богатства.
Ниједна друга земља у историји никада није сковала такве материјалне концепте од самог настанка.
НЕКАДА ЈЕ БИО НАЈСИРОМАШНИЈИ У КОНГРЕСУ: Како се променио живот Џоа Бајдена и колико тренутно вреди?
БИТКОИНУ ПРЕТИ РИВАЛ? Нова криптовалута достигла рекордну вредност, дневне трансакције невероватно високе
Капитализам и право на зараду (велику или малу) без уплитања владе или цркве уткани су директно у ткиво оснивачких докумената и друштвене ДНК грађана САД-а, пише портал "Celebrity Нет Worth".
Америка је данас најбогатија земља на свету. Због тога људи из целог света очајнички желе да слете на њене обале у нади да ће остварити свој амерички сан, сан који је створио нека од највећих личних богатстава у модерној историји.
У овом тренутку, осам од десет најбогатијих људи на свету су Американци. Двојица од тих осам - Сергеј Брин (Гугл) и Илон Маск (Тесла / SpaceX) - досељеници су у Америку. То су два од безброј примера имиграната који су се искрцали на америчке обале нестрпљиви да започну свој сан.
Међутим, да ли знате ко су најбогатији Американци свих времена?
Како се данашњи технолошки богаташи по својој нето вредности мере са својим претходницима из индустријског доба? На пример, како се тренутна нето вредност Марка Закерберга у износу од близу 100 милијарди долара мери према нето вредности Рокфелера, Карнегија и Вандербилта кад у обзир узмете инфлацију?
Ворен Бафет - 89 милијарди долара (1930 – данас)
Председавајући "Берксхире Hathaway", холдинг компаније која поседује уделе у најразличитијим индустријама, и један од највећих власника компаније "Apple", има нето вредност од 89 милијарди долара, уз једну малу напомену. Слично као и Бил Гејст, Ворен намерава да већи део свог богатства да у добротворне сврхе пре него што умре, а заправо је већ дао око 40 милијарди долара. Да то није учинио, данас би врло вероватно могао имати нето вредност од око 130 милијарди долара.
Фридрих Вејерхојзер - 80 милијарди долара (1834 – 1914)
Након грађанског рата, Фридрих је основао дрвну компанију и на крају је стекао више од два милиона хектара земље, што га је учинило једним од највећих приватних земљопоседника у САД-у. Његове инвестиције у дрво биле су изузетно успешне, доносећи нето вредност од преко 80 милијарди долара мерено у данашњим доларима.
А.Т. Стјуарт - 90 милијарди долара (1803 – 1876)
Ирац по рођењу, Александер Тарнеј Стјуарт, звани А.Т. Стиварт је основао прву робну кућу у Њујорку која ће постати највећа малопродајна радња на свету у своје време. Још 1869. године Стјуартова нето вредност процењивала се на преко милион долара, а када је умро 1876. године, његово богатство вредело је као 90 милијарди долара у 2012. години!
Стивен Жерар - 105 милијарди долара (1750 – 1831)
Пореклом Француз, Стефан Жерар богатство је стекао у бродарству и на крају у банкарству. У време смрти он је био најбогатији човек у Америци с нето вредношћу од 105 милијарди долара. Умро је без наследника и велики део свог богатства донирао је у добротворне сврхе.
Марк Закерберг - 120 милијарди долара (1984 – данас)
Марк је основао компанију "Фацебоок" у својој соби на Харварду 2004. године. Шеснаест година касније вреди 98 милијарди долара, али његова нето вредност досезала је 120 милијарди долара у септембру 2020. године.
Џон Џејкоб Астор - 121 милијарди долара (1763 – 1848)
Џон је своје прво богатство стекао трговином крзном у Америци. Он је тада искористио своја огромна финансијска средства за куповину некретнина у Њујорку, укључујући оно што ће на крају постати хотел "Waldorf Асториа". Астор је био први мултимилионер икад у Америци и у тренутку своје смрти 1848. године имао је нето вредност од 121 милијарду долара у данашњим доларима.
Бил Гејтс - 121,9 милијарди долара (1955 – данас)
Он је оснивач компаније "Мицрософт " и то је довољно да постане шести најбогатији Американац икад, али попут свог доброг друга Ворена и Гејтс се обавезао да ће већину свог богатства донирати у добротворне сврхе током свог живота и заправо је већ донирао 50 милијарди долара. Да је Бил био шкртица, данас би вредео више од 200 милијарди долара.
Корнелијус Вандербилт – 185 милијарди долара (1794 – 1877)
Корнелијус је рано стекао богатство управљајући парним чамцима, али огромно богатство није стекао све док није уложио у железнице у доби од 70 година. Свој новац искористио је за оснивање Универзитета Вандербилт, а његови потомци још увек поседују огромне некретнине у Њујорку. У време своје смрти 1877. године Цорнелиус Вандербилт имао је нето вредност од 185 милијарди долара у данашњим доларима.
Илон Маск – 183 милијарди долара (1971 – данас)
Маск је рођен у Преторији у Јужној Африци 1971. Амерички држављанин постао је 2002. године а своје прво значајно богатство стекао је као један од суоснивача "Paypal" компаније. Преточио је то богатство у две компаније: "Тесла" и "SpaceX", које су у неколико наврата замало банкротирале. Сада је власник око 20 одсто Тесле и око половине компаније "SpaceX".
Илон је започео 2020. годину с нето вредношћу од 28 милијарди долара а завршио с 170 милијарди долара. За недељу дана у 2021. његова нето вредност повећала се за 40 милијарди на 210 милијарди долара. Током те седмице Илон је на неко време надмашио Џефа Безоса и постао најбогатија особа на планети.
Џеф Безос – 189,3 милијарди долара (1964. – данас)
Џеф је оснивач, председник, извршни директор и председник компаније "Amazon.com" и човек који је променио начин на који људи купују. Медији су писали о томе како је написао пословни план за "Амазон" док је са супругом возио кроз земљу, након што је оставио високо плаћени посла у инвестицијском банкарству и одлучио да креира највећу светску трговину.
Безос је први пут надмашио Била Гејтса као најбогатија особа на свету у јулу 2017. Био је најбогатији човек на свету од октобра 2017. до јануара 2021. када га је на неко време надмашио Илон Маск.
Иако треба напоменути да је његово тренутно богатство мање за око 60 милијарди долара богатства које је након развода припало његовој супрузи. Да се није развео, нашао би се на овој листи с 256 милијарди долара.
Ендру Карнеги – 310 милијарди долара (1835 – 1919)
На врхунцу бума индустрије челика, Ендру је уложио велика средства у челичне компаније које су се итекако исплатиле. На крају је постао шеф "УС Стеел-а", који га је катапултирао у горњи ниво америчког богатства. Године 1901. Ендру је продао своју компанију банкару Ј.П. Моргану за 480 милиона долара који су плаћени у каматним обвезницама смештеним у банци која је изграђена посебно за заштиту обвезница.
У време његове смрти 1919. године, Ендру је вредео 310 милијарди долара данашњих долара, што га је учинило другим најбогатијим Американцем који је икад живео. Након продаје своје компаније, остатак живота посветио је филантропији. Поклонио је читаво богатство, финансирајући велике болничке системе и школе који и данас раде. Према легенди, он у почетку није намеравао дати ни цента, већ се предомислио након што се осећао кривим за допринос тешким радним условима за железаре које су га изузетно обогатиле.
Џо Д. Рокфелер – 340 милијарди долара (1839 – 1937)
Рокефелер није био само најбогатији Американац која је икада живео, већ и једно од најбогатијих људских бића у историји с нето вредношћу од 340 милијарди долара у данашњим доларима када је умро 1937. године. Он је био оснивач компаније "Стандард Оил", а на крају је контролисао преко 90 одсто све нафте у Сједињеним Државама.
Америчка влада разбила је "Стандард Оил" због монопола и на крају је подељена на оно што су постале компаније "Амоцо", "Chevron Цоноцо" и "ExxonMobil".
Интересантно је да је Роцкефелерово богатство порасло након укидања монопола. Раздвајање његовог царства омогућило је компанијама да се такмиче и послују на нивоима на којима раније нису могле.
Ослобођена је огромна вредност ,а као власник ситних делова сваке компаније, Џон Д. видео је како му богатство експлодира. Био је први Американац који је икад вредео више од милијарду долара, а након смрти оставио је преко 500 милиона долара у добротворне сврхе.