Колико је епидемија утицала на ПРОДАЈУ И ИЗДАВАЊЕ СТАНОВА? Ево за колико су пале цене
Највећу промену у цени, било за продају или издавање, забележиле су некретнине мање квадратуре.
Ових дана све се више прича о појефтињењу цена некретнина у Србији. Рекли бисмо, с разлогом. Ванредно стање и појава корона вируса утицали су на све сегменте друштва, па тако и на економију и на тржиште.
Током трајања ванредног стања UNIQA увела ОЛАКШИЦЕ
И О ОВОМЕ СЕ МИСЛИЛО НА ВРЕМЕ: Држава ће вам исплатити минималаца на начин који газде неће моћи да злоупотребе
За 15 дана у Србији 2.045 особа добло је отказ: Највише отпуштених у области угоститељства и трговине
Иако су цене некретнина у Србији из године у годину бележиле раст, и сва предвиђања су била да ће се тај тренд наставити, ипак је ванредно стање утицало на то да раст цена, барем привремено, а можда и дугорочније, стане.
Према подацима једне агенције за продају и издавање некретнина из истраживања које је спровела на тржишту некретнина и анализу својих огласа широм Србије, њих преко 68.000, који се односе на староградњу види се да је, од почетка ванредног стања па до сад, цена спуштена у само мало више од 1% од укупног броја огласа староградње на овом сајту, односно у 718 огласа. Од овог броја огласа, половина се односи на продају, а друга половина на издавање.
Просечан пад цена, који је забележен у оглашеним некретнинама на нивоу целе Србије, износио је 6%. Када посматрамо појединачне цифре, видимо да су у већој мери снижене цене некретнина које се издају (просечно снижење од 9%), од оних које се продају (снижење од 3%). Највећу промену у цени, било за продају или издавање, забележиле су некретнине мање квадратуре, до 50м2, где су цене снижене за око 7%. За некретнине преко 50м2 промена цене је износила -5%.
Тржиште тек очекују веће промене цена
Иако се промена у цени за сада десила тек на 1% од укупног броја оглашених некретнина у староградњи, ово не значи да цене некретнина неће у већој мери падати у будућности. Пре бисмо могли рећи да је ово тек показатељ промена на тржишту, које ће свакако уследити, с обзиром на то да је тренутно тржиште у застоју, а да ће се прави однос потражње и понуде видети тек кад се оно врати у нормалне токове, као и након што се буду виделе дугорочније економске последице ванредног стања на привреду и становништво. Смањење цена у будућности очекују сви учесници тржишта некретнина које је сајт 4zida.rs анкетирао, од агенција и инвеститора, преко купаца и закупаца, до власника некретнина.
Купопродаја готово да је стала због привременог затварања државних институција (катастри, општине), људи не желе да обилазе или показују некретнине уживо, бринући се за своје здравље, а купци не желе да троше новац док је економска ситуација нестабилна.
Тржиште је активно у смислу да људи и даље активно гледају огласе на интернету, бирају шта им је занимљиво, а шта није, понекад и позову продавце да се распитају за детаље, али одлучивање о куповини и сама трансакција се за сада углавном остављају за боље дане. Самим тим, можемо очекивати да ће веће смањене цена, а поготово у случају продаје, уследити тек у даљем периоду.
Мањи пад продајних цена
Када говоримо о продаји, забележен је мањи пад цена него код издавања. Најмање су пале цене у Новом Саду, где су станови снижени у просеку само за 0,5%. Станови у Београду су појефтинили 3,5%, а у Нишу и Крагујевцу за 4%. Незнатно већи пад десио се у Суботици где су станови појефтинили за скоро 5%. У осталим градовима Србије, пад продајних цена станова је у просеку био 5%, а кућа 7%.
Занимљиво је да су у већим градовима цене кућа чак скочиле, па су тако куће за продају у Новом Саду поскупеле за 3%. Цене кућа за продају у Београду сада су више за 1%, а код кућа за издавање чак 6%.
Промене цена очекују и агенти за некретнине
Чак 170 агената за некретнине који су учествовали у анкети једногласни су у оцени да се промене на тржишту некретнина већ осете, иако у малој мери, али да ће цене много више падати у будућности.
Скоро 70% агенција очекује да ће цене некретнина које су на продају - падати или већ падају.