У БЕОГРАДУ ЈЕ И СМРТ ЛУКСУЗ! БЕЗ 1.000 ЕВРА НЕМОЈТЕ УМИРАТИ! Ево колико коштају сахране и шта је НАЈСКУПЉА СТАВКА
Гробно место никада не можете купити.
Судећи према ценовницима гробља, умрети у Србији није ни мало јефтино. Наиме, по калкулацији ЈКП "Погребне услуге" Београд основни и просечни трошкови сахране, погребне опреме и новог гробног места од почетка ове године у Београду износе 127.233 динара (1.083 евра). Међутим, на то треба додати и пропратну опрему, која у зависности од распона цена, овај износ може и да дуплира.
Међутим, они који не морају да плате ново гробно место, на ову цену имају умањење за 19.500,00 динара. Како су из "Погребних услуга" навели, особа која је сносила трошкове сахране у случају смрти корисника пензије из категорије запослених, пензионера из категорије самосталних делатности и пољопривредних пензионера, има право на умањење ових трошкова, а ово умањење утврђује Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање.
- Цене основних и додатних услуга које пружамо се нису мењале од августа 2019. године. Мењале су се искључиво оне цене на које предузеће не може да утиче, односно све оно што зависи од добављача - наводе из ЈКП "Погребне услуге".
Како су објаснили, појам гробног места обухвата гробове (места без споменика), гробнице (места са постојећим спомеником, од којих су неке са озидом), као и касете за смештај кремираних посмртних остатака (розаријума и колумбаријума).
Гроб се, наводе, не може закупити за живота, већ се додељује након смрти и то према месту пребивалишта преминулог лица у тренутку смрти, на једном од "отворених гробаља" у надлежности предузећа: Нова бежанија, Лешће, Орловача и Збег.
Многи грађани мисле да купују гробно место, али оно се само може закупити, и то до обично 50 година, након чега се закуп може продужити.
- Гробна места су ван правног промета, односно не могу да се купе а ни продају. У овом случају се ради о праву закупа, а не о праву власништва. Годишњи закуп се плаћа у зависности од капацитета гробнице - кажу.
Наиме, у зависности од тога ког су реда (од првог до петог реда), односно колико укупно сандука може да стане у гробницу, цене закупа се крећу од 1.755 до 6.764 динара по години.
Код гробова и касета за смештај кремираних посмртних остатака закуп и накнада за уређење површине гробља представљају јединствену накнаду која се такође плаћа на годишњем нивоу и она за розаријум износи 2.065 динара, а за колумбаријум 1.024. динара.
Какви су додатни трошкови?
Међутим, ни пропратна опрема није ни мало јефтина, али за разлику од основних трошкова сахране она није фиксна. Наиме, како пише на сајту ЈКП " Погребна опрема", цене сандука крећу се од 50.820 до 481.430 динара.
Што се превоза преминулог, кажу, да пренос преминулог у оквиру гробља кошта 1.454, а цена коришћења хладњаче за период од 24 сата је 1.565.
Поред сандука, за сахрану се купују и гарнитура, покров, крст, слова за име и презиме покојника и годину рођења и смрти, потом венци, сузе, аранжмани за гроб, позамантерија, а све то заједно кошта оквирно око 60.000 динара.
Венци за сахрану, преко цвећара, судећи према ономе што су неке од њих објавиле на својим сајтовима крећу се у распону од 10.000 до 32.000 динара.
И погребници кажу да се цена опреме неко време није значајно мењала. Наиме, власник погребног предузећа из Пожаревца Радиша Михајловић каже да се цене сандука у његовој фирми крећу од 1.170 динара (100 евра) до 292.782 динара (2.500 евра). Како објашњава, све то зависи од обраде дрвета али и самог дрвета и његова несташица.
- Душек, јастук и комплетна покривка која иде у сандук креће се од 5.000 до 20.000 динара. Такође, и крст који се носи испред сандука креће се у том распону, све зависи од ког је материјала. Ми одвоз до гробља у локалу не наплаћујемо, јер махом радимо у самом граду и околним селима. Уколико је негде даље, онда је цена 50 динара по километру. Хладњача је доста тражена, јер у селима нема капеле, и то такође нудимо и цена тога је 2.400 динара по дану - рекао је Мијајловић.
Ексхумација гробног места
Још један трошак може да се допише на рачун породице. Уколико се користи раније купљено гробно место, породица је дужна да плати и ексхумацију. Како су из ЈКП "Погребне услуге" објаснили, постоје две врсте ексхумације: екстерне и интерне.
Наиме, екстерне ексхумације означавају ексхумирање посмртних остатака из гробног места и њихов пренос и сахрањивање на другој локацији (у оквиру истог гробља или на друго гробље). Интерна ексхумација се врши у циљу стварања простора за ново сахрањивање у исто гробно место, имајући у виду да разни типови гробних места имају различит капацитет.
- Број интерних ексхумација је значајније виши од екстерних ексхумација. Цена интерне ексхумације зависи од временског периода протеклог од сахране (периода почивања), као и врсте гробног места (гроб, гробница), што све утиче на трошкове. На пример цена интерне ексхумације из гроба и гробнице 5. реда после десет година почивања износи 7.648,00 динара, док цена интерне ексхумација из гробнице 1, 2, 3, 4. реда, преко 25 година почивања према важећем ценовнику износи 22.361,00 динара. Сваку ексхумацију, екстерну или интерну обавезно прати и дезинфекција. Дезинфекција гроба/гробнице приликом интерне ексхумације износи 11.382,00 динара", рекли су из ЈКП "Погребне услуге".
Извор: Србија Данас/Euronews.rs/М.А.