КУПИЛИ ЗЕМЉИШТЕ ЗА 1 ДОЛАР, А ОНДА СХВАТИЛИ ДА ВРЕДИ 12 МИЛИЈАРДИ: "Ово смо пронашли када смо тестирали састав из две зарђале цеви..."
Пронашли су огромне количине хелијума.
Јужноафрички старт уп Ренерген за један је долар купио права за производњу и истраживање на травнатим пољима у близини Вирџиније 2013. године.
ГРАЂАНИ СРБИЈЕ МАСОВНО ХРЛЕ У ИЛОК: Откривено зашто је овај градић на истоку Хрватске постао ОМИЉЕНА ДЕСТИНАЦИЈА КОЈОЈ СЕ УВЕК ВРАЋАЈУ
ПИЈАЦЕ, ПОШТЕ, ПРЕВОЗ...Ево како ће за Бадњи дан и Божић радити важни објекти у Србији
ДРЖАВА ДАЈЕ ЈОШ ПО 5.000 ДИНАРА МЕСЕЧНО ОВИМ УЧЕНИЦИМА: Влада усвојила Уредбу, додатним давањем жели да мотивише ђаке!
Очекивали су да ће пронаћи мале резерве природног гаса које би могле подстакнути рударство у близини, али тестирањем састава гаса из две зарђале цеви за бушење пронашли су енормно високе концентрације хелијума, пише CNN.
Осим за надувавање балона, хелијум има бројне комерцијалне примене. Кад се кондензује у текући облик може се користити као расхладна компонента у производњи микрочипова и раду МРИ уређаја који спашава животе. Проблем је што су глобалне цене хелијума нестабилне, залихе су нередовне, а производи се у мање од десет земаља света.
Ренерген каже да има резерве хелијума које вреде више од 4 милијарде долара, а могуће је да ће се бројка попети и до 12 милијарди долара активацијом свих резерви.
- Имали смо скромне тежње за постављањем мале гасне електране која би могла да испоручи неколико мегавата у оближње руднике. Нисмо имали појма о размерама и природи ове светске класе хелијума - рекао је главни оперативни директор Ник Мичел.
Компаније је први пут успешно произвела текући хелијум из постројења у јануару 2023. па се нада да ће с комерцијалним радом започети следећег месеца.
Ренергенове резерве природног гаса посебним чини необично висока концентрација хелијума. Главни извршни директор Стефано Марани тврди да је просечна концентрација 3 посто, а понегде досеже и 12 посто. За поређење, САД који је највећи светски добављач хелијума има просечну концентрацију од 0,35 посто, а Катар тек 0,04 посто.
Због тога би Ренергенов хелијум могао бити еколошки прихватљивији, сматра Крис Балентајн, водитељ геохемије на Оксфорд у Великој Британији. Хелијум се производи као нуспродукт укапљеног природног гаса (ЛНГ) - мешавине гасова која је се првенствено састоји од метана, а тек при одређеној концентрацији (обично око 0,3 посто) постаје економски исплативо екстрахирани хелијум.
- То значи да снабдевањем хелијумом доминирају произвођачи угљеноводоника који ваде и продају хелијум са стране. Већа концентрација хелијума значи да се производи мање повезаног метана чиме се смањује карбонски отисак - објашњава професор.
Још једна предност високе концентрације је јефтинија производња, бушотине могу бити плитке па су и цене ниже.
Тренутно се у Африци не производи светски хелијум, плинска поља богата хелијумом налазе се у Танзанији, али још нису у комерцијалној производњи. Марани објашњава како је јужноафричка влада Ренергенов пројект означила као "стратешки интегрисани пројект" што је убрзало регулаторне процесе и добијање дозвола.
Мичел тврди како ће компанија у првој фази пројекта производити око 350 килограма хелијума дневно што је довољно да задовољи потребе Јужне Африке, док ће у другој фази која ће бити покренута 2027. повећати производњу на 4,2 тоне дневно односно 6-8 посто укупних светских залиха.
Уз предвиђања да ће глобално тржиште хелијума до 2027. вредети више од 6 милијарди долара, фирма ће стећи значајну зараду. Упркос амбициозним пројекцијама Ренергена, цена деонице забележила је значајан пад током задњег тромесечја 2023. што је вероватно повезано с критикама о транспарентности компаније.
Извор: Србија Данас/Kurir.rs/Јутарњи лист/CNN