КОРОНА ЈАКО УДАРИЛА НА ЕВРОПСКУ ЕКОНОМИЈУ: У комшилуку откази пљуште, Србија се и даље добро држи
Нови талас корона вируса убрзано се шири Европом, све је више земаља које бележе раст броја заражених, али и отказа у привреди.
Такав сценарио натерао је многе државе да размишљају о новим мерама, попут привременог затварања дела привреде, што ће се додатно негативно одразити на дугорочно пословање, као и на запосленост.
Само у последњих неколико дана стигле су песимистичне вести и прогнозе о отказима из Хрватске, Аустрије, Румуније и других околних земаља.
У Србији нема најава да би могло да дође до драстичног отпуштања радника, али привредници пажљиво прате развој и епидемиолошке и економске ситуације у окружењу.
ДЕТАЉНО УПУТСТВО ЗА НАГРАДНУ ИГРУ "УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ": До сада послато више од 35.000 коверти
ПОРАСЛЕ ЦЕНЕ ПОЉОПРИВРЕДНОГ И ГРАЂЕВИНСКОГ ЗЕМЉИШТА: Хектар у Јужнобачком округу и до 28.000 евра
ШИРИ СЕ БЕОГРАДСКА ВЕЛЕТРЖНИЦА: Граде се и логистички садржаји, саобраћајница и комуналне инфраструктуре
Хрватска: стигле нове мере, послодавци забринути
Хрватски премијер најавио је додатни пакет мера за подршку привреди у актуелној епидемиолошкој ситуацији, који би требало да задржи ниску стопу незапослености, ликвидност предузећа и обезбеди мањи пад од предвиђања за ову годину.
Ове мере односиће се на скраћење радног времена и финансијску подршку, а биће вредне до 350 милиона куна (око 45 милиона евра).
Додатни пакет мера трајаће током октобра, новембра и децембра, али је главни директор Хрватског удружења послодаваца Дамир Зорић ипак забринут да би евентуални нови "локдаун" због пандемије корона вируса до краја убио хрватску привреду.
- Сетите се шта је било у оном тромесечју када смо га имали. Колики је тај пад био - нагласио је Зорић у емисији Отворено на ХРТ-у.
Аустрија: за седам дана 4.000 отказа
У Аустрији, где ради и велики број српских гастарбајтера, број незапослених је у протеклих седам дана порастао за око 4.000 људи. Сервис за запошљавање (АМС) тренутно се брине о 413.241 особи без посла, од којих је 64.887 на дошколовавању. У поређењу са истим периодом прошле године, то је за 71.000 незапослених више.
Иначе, највећи број незапослених забележен је средином априла, као последица почетка пандемије, са 588.205 незапослених лица пријављених АМС-у. Од тада је број незапослених почео да опада.
Нови раст незапослености министарка рада Кристине Ашбахер објаснила је сезоналним ефектима и истакла да се Аустрија продужењем скраћеног рада и офанзивом запошљавања добро припремила да превазиђе наредне месеце.
Истраживање економског институција Wifo упозорава да би од 2021. могло доћи до стечаја 5.500 до 5.800 фирми.
Румунија: пола милиона људи без посла
Тешке економске мере због корона вируса могле би без посла да оставе више од 500.000 људи у Румунији, а више од 300.000 компанија могло би да оде у стечај или да се угаси, преноси Ађешпрес.
Ефекти економских потешкоћа, како за запослене, тако и за власнике фирми, могли би да се осете догодине.
Према званичним подацима, до 28. августа Румунија је привукла 12,8 милијарди страног капитала у периоду од 2014. до 2020. године из Европског инвестиционог програма, саопштила је Европска комисија.
Што се тиче тог шестогодишњег периода, Румунија би могла да има бенефит из буџета ЕУ од 36,7 милијарду евра помоћи, чиме би постала шеста држава у Унији која је добила највише новца из буџета зе европске инвестиције.