КОРОНА КРИЗА У ЕВРОПИ: Француска и Италија СНАЖНО ПОГОЂЕНЕ, Немачка се добро држи
Пандемија корона вируса узрокује колапс глобалне економије, а изузетак није ни Европа.
Подаци о БДП-у за Европу у првом тромесечју показују да, иако се Немачка још увек релативно добро држи, друге земље тешко погођене. Али најгоре тек долази.
ЦЕНЕ НАФТЕ ПОНОВО ПОРАСЛЕ: Већ пету недељу заредом иду узлазном путањом
Вучић открио: Од 4. јуна креће исплата минималаца за предузећа
Улазак у Грчку ће зависити од аеродрома, а не од држављанства путника: ЕВО КАКО СТОЈИ СРБИЈА по том питању
Економски пад услед пандемије посебно је погодио две земље: Француску и Италију. Њихов бруто домаћи производ (БДП) смањио се за 5,3 одсто у првом кварталу у односу на претходно тромесечје, како су известили статистички органи Инсее и Истат. Након Немачке обе земље су међу највећим економијама у еврозони.
Раније се очекивало да ће Италија доживети нешто мањи (4,7 одсто) пад БДП-а, а Француска нешто снажнији (5,8 одсто).
Економија Немачке је добро поршла јер се смањила само за 2,2 одсто. Наиме, за читаву еврозону, статистичка агенција ЕУ Еуростат претпоставља минус од 3,8 процената. Иначе, само Шпанија, број четири у еврозони, погођена је једнако тешко као и Француска и Италија међу главним економијама. Економија се срушила за готово 5,2 одсто, готово једнако снажно као у Италији и Француској.
Економисти чврсто верују да ће биланс другог тромесечја бити насилнији, јер су мере за заустављање пандемије короне предузете посебно у овом периоду. Почетни бруто домаћи производи за месеце од априла до јуна очекују се крајем јула.
Чињеница да ће Италија и Француска бити посебно тешко погођене ефектима пандемије короне одражава се и у прогнозама за целу 2020. Економисти Commerzbanka, на пример, очекују да ће економски производ Италије заостајати за девет одсто иза 2019, а предвиђени минус Француске је 7,5 одсто.
Као делимично индиректна последица пандемије короне, инфлација се и даље значајно смањује у целој еврозони. Овде игра велику улогу значајан пад цена енергената, што делом долази и од споре глобалне економије.
Како је известио Еуростат, потрошачке цене у мају су биле само 0,1 одсто више него годину дана раније. Ово је најнижа стопа инфлације од јуна 2016. Цене енергије главни су фактор слабе инфлације. Оне су биле за 12 одсто ниже него годину дана раније.
Европска централна банка (ЕЦБ) циља на средњорочно повећање цена од готово два одсто. Овај циљ је тренутно изван досега. Стручњаци не очекују да ће се нешто брзо променити. Један је аргумент да ће корона криза вероватно смањити развој плата и потражњу потрошача.
Зарадио капитал у иностранству па УЛОЖИО У РОДНО СЕЛО: На отварање фабрике воде позван и председник (ФОТО)
КОРОНА ИХ ЛАНСИРАЛА У ОРБИТУ: Милијардери који су највише профитирали током пандемије
ВИ ДОЂИТЕ, МИ ПЛАЋАМО! РАТ ЗА СРПСКЕ ТУРИСТЕ: На списку чак и БЕСПЛАТНИ СМЕШТАЈИ, а ево шта поједини све нуде
УКРАЈИНСКА ПОЛИТИЧАРКА: За ЕУ смо само сировина - немогуће је оживети индустрију, без руског тржишта
ИБАРСКА МАГИСТРАЛА ЗАБРАЊЕНА ЗА ШЛЕПЕРЕ! Дробњак: Имамо идеју да уведемо наплату путарине за теретна возила