Корона многе земље води у банкрот: А прве у том паду су ове земље
По рубу хода велики број грађана, компанија и држава.
Пандемија вируса корона ескалирала је проблеме презадужених брзином која се не памти те се можда може упоредити само с Великом депресијом тридесетих.
По рубу хода велики број грађана, компанија и држава. Када су у питању државе, стигли смо у фазу кад оне најрањивије од својих инвеститора почињу да траже огромне отписе дугова и(или) почеке на отплату. Покренут је домино ефект финансијског урушавања који би током године могао стићи и до неких великих европских земаља, као што је, рецимо, Италија.
Волонтерски тим Меридиана обишао најугроженије у Белој Цркви
КОЛИКО ЋЕ НАС ОВЕ ГОДИНЕ КОШТАТИ ПУТОВАЊА: Ако желите на море, припремите и до неколико ХИЉАДА ЕВРА
Муж и жена заједно на противградној станици: Они чувају небо и плодне српске њиве (ФОТО)
Прва је, сасвим очекивано, пала Аргентина. Њихов министар привреде, Мартин Гузман, већ данима понавља по пословним медијима како нису спремни на нагодбу с инвеститорима јер се "базира на илузијама и ружичастим сценаријима".
Гузман отворено најављује банкрот због 65 милијарди иностраног дуга. Инвеститорима је на сто ставио 62-постотно смањење плаћања камата у вредности од 38 милијарди долара, као и 5,4-постотно смањење главнице у вредности од 3,6 милијарди долара те мораторијум на било какво плаћање од три године. Фонд менаџери дивовских инвестицијских кућа које држе аргентински дуг - БлацкРоцк, Fidelity и Т Rowe - остали су згранути. Обрачун инвеститора и Аргентине има шансу да постане финансијски Армагедон са ширим интернационалним утицајем.
Тек је нешто мање напето у Пакистану. Под окриљем Г20 нација траже standstill аранжман. Покушавају да одложе плаћање обавеза према страним повериоцима током 2020. у износу 1,8 милијарди долара. Исламабад упозорава да је пакистанска економија стала због COVID-19 пандемије те морају да скупе нешто новца за финансирање здравствених трошкова. Пакистан иначе има солидан раст. Ове године ће забележити умерени пад од 1,5 одсто (ако им процене нису превише оптимистичне). И уз то ММФ им је већ морао одобрити 1,4 милијарди долара зајма без камата како би се могли да се суоче с пандемијом.
Либан је практично већ банкротирао у марту. Рат између премијера и гувернера централне банке, драматични преговори с власницима обвезница и 50 постотни пад либанске валуте према долару, знакови су неизвесне будућности. Брдо дуга од 90 милијарди долара нису могли да издрже.
Цео низ тржишта у развоју ове године забележиће привредни пад, а цене њихових дугова такве су да их неће моћи сервисирати без раста БДП-а. Развијене земље покушавају да релаксирају политику према тржиштима у развоју. Хоће ли релаксација бити довољна?
Упоредно расте фискална напетост и у појединим развијеним земљама, док је потпуна непознаница шта се све (лоше) може догодити до краја године с брдом дуга компанија с обвезницама у јунк статусу.
Укратко, све је више знакова да се планетарно краљевство дуга почело урушавати и уопште није сигурно да су потпорни стубови које су поставиле централне банке и националне владе довољно снажни да зауставе брдо које је кренуло према доле.
Из свега се намеће закључак да можда никад није било важније одржати путању дуга под контролом и зауздати раст дуга према БДП-у.
Спремите тело за БОРБУ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА: Ово су најефикаснији начини за подизање имунитета и јачање организма (ВИДЕО)
Корона вирус вратио стару славу краљевачкој пијаци: Сви сада купују искључиво домаће производе и избегавају велике маркете (ФОТО)
Извучен Бинго добитник: Срећни листић који је уплаћен у Старој Пазови освојио милионе
КАКО ЋЕ СРБИЈА БИТИ ПРВА У ЕВРОПИ? Због ова ЧЕТИРИ разлога бићемо најуспешнија економија старог континента
Сједињене Америчке Државе обарају светски рекорд: Планирају државни дуг у вредности од 3.000 милијарди долара