KOLIKO ĆE NAS OVE GODINE KOŠTATI PUTOVANJA: Ako želite na more, pripremite i do nekoliko HILJADA EVRA
Svi koji na letovanju u inostranstvu dobiju koronu sami plaćaju bolničko lečenje, koje košta najmanje nekoliko hiljada evra, kažu u osiguravajućim kućama.
Svako ko ovog leta bude rešio da otputuje u inostranstvo treba da bude svestan da rizikuje da izgubi hiljade evra, jer nijedna osiguravajuća kuća u okviru putnih osiguranja ne pokriva troškove lečenja korona virusa.
To praktično znači da turista u slučaju da se zarazi sam plaća bolničke troškove u inostranstvu, a oni se mere u hiljadama evra.
Volonterski tim Meridiana obišao najugroženije u Beloj Crkvi
Zašto je Srbija ekonomski otpornija od drugih evropskih zemalja? Ovo su glavni razlozi
Lepe vesti za građane Srbije: Danas LEŽU VEĆE PLATE NA RAČUN, a od sutra se deli 750 evra zaposlenima
- Putno osiguranje pokriva samo troškove testiranja na korona virus - Nataša Đurđević, Delta đenerali.
U uslovima za putna osiguranja jasno piše da osiguravajuća kuća nema nikakve obaveze prema osiguraniku u slučajevima koji su posledica zemljotresa ili druge prirodne katastrofe, elementarne nepogode i epidemija i pandemija. Dakle, ukoliko u toku leta i dalje bude na snazi pandemija, što je vrlo verovatno, jasno je da osiguranja za koronu neće biti.
Kako ističu u osiguravajućim kućama, ne postoji opcija da se u putno osiguranje uvrsti i osiguranje koje bi pokrilo lečenje od kovida-19.
- Ukoliko se odlučite da ovog leta krenete na more, a na letovanju dobijete koronavirus, važno je da znate šta putno osiguranje pokriva u ovakvoj situaciji. Polisa "Unika" putnog osiguranja pokriva bolničko i vanbolničko lečenje naših građana za vreme boravka u inostranstvu koje je neophodno usled iznenadne bolesti ili nesrećnog slučaja. Standardni paket putnog osiguranja pokriva troškove lečenja u inostranstvu do iznosa od 30.000 evra. Izuzetak su epidemije i pandemije proglašene na teritoriji na kojoj korisnik osiguranja boravi - navode u "Unika" osiguranju.
Oni dodaju da to znači da su polisom osiguranja pokriveni samo troškovi testiranja.
- Ukoliko se utvrdi da je klijent oboleo od korona virusa, dalji zdravstveni tretman se vrši u skladu sa zdravstvenim protokolom zemlje u kojoj osiguranik boravi, a obaveze osiguranja po tom pokriću prestaju - kažu u ovoj osiguravajućoj kući.
- hronične bolesti i njihove posledice koje su počele i bile poznate na početku osiguranja* zemljotrese, prirodne katastrofe, pandemije i epidemije
- bolesti i nesrećne slučajeve koji su posledica ratova ili sličnih događaja
- aktivno učestvovanje osiguranika u neredima
- povrede koje su posledica zemljotresa
- psihoanalitički ili psihoterapijski tretman
- sve vrste alergija kod starijih od 15 godina
- nekomplikovane ubode insekata
- svaki operativni ili medicinski tretman koji može bez rizika da se odgodi do povratka osiguranika u zemlju porekla
I Nataša Đurđević, direktorka direkcije za komunikacije u osiguranju "Delta đenerali", navodi da njihovo putno osiguranje pokriva troškove ispitivanja, dijagnostikovanja i drugih neophodnih medicinskih tretmana dok se ne otkrije kovid-19.
- Ukoliko osoba oboli od korona virusa u inostranstvu, u obavezi je da prati i poštuje zdravstvena pravila zemlje u kojoj se nalazi. Primera radi, u našoj zemlji lečenje i dijagnostikovanje bolesti kovida-19 organizovano je isključivo kroz sistem državnih zdravstvenih ustanova, što je regulisano državnim zdravstvenim osiguranjem, a ne privatnim. Takva je situacija i u većini drugih zemalja u svetu - objašnjava Đurđevićeva.
U Udruženju osiguravača Srbije potvrdili su nam da polisa putnog osiguranja ne pokriva lečenje od korone samo zato što je u pitanju pandemija.
- I sve osiguravajuće kuće širom sveta tako rade. Da li će se nešto promeniti tokom leta, pratićemo i videti. Za sada je još rano da o tome govorimo - ističu u UOS.
Profesor dr Danica Grujičić svakodnevno upozorava zašto građani Srbije ovog leta ne treba da putuju u inostranstvo.
- Ako planirate odmor, ostanite u Srbiji. Ne znamo kako će se ovaj virus širiti po drugim zemljama. Prvo leto kod mojih pacijenata posle zračenja, recimo, teško se podnosi. Sada svi zajedno ovo preživljavamo i mislim da je bolje za sve naše građane da letuju ovde, ima planina, ima raznih odmarališta, jezera, ostanite ovde tokom letnje sezone - rekla je doktorka Grujičić.
Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije (JUTA) poslala je preporuku svim agencijama članicama da se putovanja otkažu do 31. maja, a pitanje je da li će moći da se realizuju i ona do 15. juna.
Kako se saznaje, razlog za ovu odluku je činjenica da trenutno ne postoji način za realizaciju putovanja.
- Jednostavno ne vidimo način da se realizuju putovanja. Čak iako se otvori avio-saobraćaj, ako ostane pravilo karantina, neće biti turističkih putovanja - rekao je Aleksandar Seničić, direktor Jute.
Do sada je rezervisano 240.000 turističkih aranžmana. Od tog broja 10.000 se odnosi na Italiju, kojoj je uplaćeno tri miliona evra.
Ukupna vrednost svih rezervisanih aranžmana je oko 150 miliona evra.
Šteta koju je virus naneo srpskom turizmu meri se STOTINAMA MILIONA EVRA
Od isplativog hobija do UNOSNE ZARADE: Pčelarstvo u Srbiji ima VELIKI POTENCIJAL
VELIKO ISTRAŽIVANJE TRŽIŠTA U VREME PANDEMIJE: Potrošači uputili JASNE PORUKE kompanijama
NAJNOVIJA INFORMACIJA: Otkazuju se sva putovanja do 31. maja
PROIZVODNJA U APRILU NAJMANJA U POSLEDNJE 23 GODINE: Optimizam poslodavaca pao na najniži nivo u istoriji istraživanja