КОЛИКО ЋЕ НАС ОВЕ ГОДИНЕ КОШТАТИ ПУТОВАЊА: Ако желите на море, припремите и до неколико ХИЉАДА ЕВРА
Сви који на летовању у иностранству добију корону сами плаћају болничко лечење, које кошта најмање неколико хиљада евра, кажу у осигуравајућим кућама.
Свако ко овог лета буде решио да отпутује у иностранство треба да буде свестан да ризикује да изгуби хиљаде евра, јер ниједна осигуравајућа кућа у оквиру путних осигурања не покрива трошкове лечења корона вируса.
То практично значи да туриста у случају да се зарази сам плаћа болничке трошкове у иностранству, а они се мере у хиљадама евра.
Волонтерски тим Меридиана обишао најугроженије у Белој Цркви
Зашто је Србија економски отпорнија од других европских земаља? Ово су главни разлози
Лепе вести за грађане Србије: Данас ЛЕЖУ ВЕЋЕ ПЛАТЕ НА РАЧУН, а од сутра се дели 750 евра запосленима
- Путно осигурање покрива само трошкове тестирања на корона вирус - Наташа Ђурђевић, Делта ђенерали.
У условима за путна осигурања јасно пише да осигуравајућа кућа нема никакве обавезе према осигуранику у случајевима који су последица земљотреса или друге природне катастрофе, елементарне непогоде и епидемија и пандемија. Дакле, уколико у току лета и даље буде на снази пандемија, што је врло вероватно, јасно је да осигурања за корону неће бити.
Како истичу у осигуравајућим кућама, не постоји опција да се у путно осигурање уврсти и осигурање које би покрило лечење од ковида-19.
- Уколико се одлучите да овог лета кренете на море, а на летовању добијете коронавирус, важно је да знате шта путно осигурање покрива у оваквој ситуацији. Полиса "Уника" путног осигурања покрива болничко и ванболничко лечење наших грађана за време боравка у иностранству које је неопходно услед изненадне болести или несрећног случаја. Стандардни пакет путног осигурања покрива трошкове лечења у иностранству до износа од 30.000 евра. Изузетак су епидемије и пандемије проглашене на територији на којој корисник осигурања борави - наводе у "Уника" осигурању.
Они додају да то значи да су полисом осигурања покривени само трошкови тестирања.
- Уколико се утврди да је клијент оболео од корона вируса, даљи здравствени третман се врши у складу са здравственим протоколом земље у којој осигураник борави, а обавезе осигурања по том покрићу престају - кажу у овој осигуравајућој кући.
- хроничне болести и њихове последице које су почеле и биле познате на почетку осигурања* земљотресе, природне катастрофе, пандемије и епидемије
- болести и несрећне случајеве који су последица ратова или сличних догађаја
- активно учествовање осигураника у нередима
- повреде које су последица земљотреса
- психоаналитички или психотерапијски третман
- све врсте алергија код старијих од 15 година
- некомпликоване убоде инсеката
- сваки оперативни или медицински третман који може без ризика да се одгоди до повратка осигураника у земљу порекла
И Наташа Ђурђевић, директорка дирекције за комуникације у осигурању "Делта ђенерали", наводи да њихово путно осигурање покрива трошкове испитивања, дијагностиковања и других неопходних медицинских третмана док се не открије ковид-19.
- Уколико особа оболи од корона вируса у иностранству, у обавези је да прати и поштује здравствена правила земље у којој се налази. Примера ради, у нашој земљи лечење и дијагностиковање болести ковида-19 организовано је искључиво кроз систем државних здравствених установа, што је регулисано државним здравственим осигурањем, а не приватним. Таква је ситуација и у већини других земаља у свету - објашњава Ђурђевићева.
У Удружењу осигуравача Србије потврдили су нам да полиса путног осигурања не покрива лечење од короне само зато што је у питању пандемија.
- И све осигуравајуће куће широм света тако раде. Да ли ће се нешто променити током лета, пратићемо и видети. За сада је још рано да о томе говоримо - истичу у УОС.
Професор др Даница Грујичић свакодневно упозорава зашто грађани Србије овог лета не треба да путују у иностранство.
- Ако планирате одмор, останите у Србији. Не знамо како ће се овај вирус ширити по другим земљама. Прво лето код мојих пацијената после зрачења, рецимо, тешко се подноси. Сада сви заједно ово преживљавамо и мислим да је боље за све наше грађане да летују овде, има планина, има разних одмаралишта, језера, останите овде током летње сезоне - рекла је докторка Грујичић.
Национална асоцијација туристичких агенција Србије (ЈУТА) послала је препоруку свим агенцијама чланицама да се путовања откажу до 31. маја, а питање је да ли ће моћи да се реализују и она до 15. јуна.
Како се сазнаје, разлог за ову одлуку је чињеница да тренутно не постоји начин за реализацију путовања.
- Једноставно не видимо начин да се реализују путовања. Чак иако се отвори авио-саобраћај, ако остане правило карантина, неће бити туристичких путовања - рекао је Александар Сеничић, директор Јуте.
До сада је резервисано 240.000 туристичких аранжмана. Од тог броја 10.000 се односи на Италију, којој је уплаћено три милиона евра.
Укупна вредност свих резервисаних аранжмана је око 150 милиона евра.
Штета коју је вирус нанео српском туризму мери се СТОТИНАМА МИЛИОНА ЕВРА
Од исплативог хобија до УНОСНЕ ЗАРАДЕ: Пчеларство у Србији има ВЕЛИКИ ПОТЕНЦИЈАЛ
ВЕЛИКО ИСТРАЖИВАЊЕ ТРЖИШТА У ВРЕМЕ ПАНДЕМИЈЕ: Потрошачи упутили ЈАСНЕ ПОРУКЕ компанијама
НАЈНОВИЈА ИНФОРМАЦИЈА: Отказују се сва путовања до 31. маја
ПРОИЗВОДЊА У АПРИЛУ НАЈМАЊА У ПОСЛЕДЊЕ 23 ГОДИНЕ: Оптимизам послодаваца пао на најнижи ниво у историји истраживања