КОРОНА ВИРУС ИЗЈЕДА СВЕТСКУ ЕКОНОМИЈУ: Забележен рекордан пад у ЕУ и САД, свет ће тек ОСЕТИТИ ПОСЛЕДИЦЕ
Корона криза је, може се рећи, унела тектонске промене у начин функционисања економија
Независно од тога када ће почети економски опоравак и колико ће трајати, чињеница је да ће ова година у целом свету бити изузетно тешка, указују прогнозе Међународног монетарног фонда (MMF) и Европске комисије (ЕК).
ЦРНОГОРЦИ НЕ ЗНАЈУ ШТА ЋЕ ОД СЕБЕ! Град у ЈЕКУ СЕЗОНЕ претворен у пустару: Туристима спуштају цене ко луди!
ТИКТОК "ОДУВАО" ТРАМПА: Намеравамо да останемо у Америци још дуго
Туристичка сезона на Златибору У ПУНОМ ЈЕКУ: Тренутно се на овој српској планини налази 15.000 ТУРИСТА
Европска унија је у другом овогодишњем тромесечју забележила рекордан пад економске активности од око 12 одсто.
То је, истичу у Еуростату, највећи пад економске активности у ЕУ од 1995. године, откако у Луксембургу систематски воде податке о кретању БДП-а на нивоу Уније.
Како су објавили у Вашингтону, америчка економија, иначе највећа на свету, у другом тромесечју потонула је невероватних 32,9 одсто на годишњем нивоу, што су аналитичари већ оценили као "историјско". Наравно, у негативном смислу.
У ММФ-у су тако још у априлу прогнозирали да ће светски БДП у 2020. години потонути три одсто, а уз то, много горе ће проћи развијене економије него земље у развоју.
Наиме, просечан пад економске активности у развијеном делу света у овој години би требало да износи 6,1 одсто, док ће пад у земљама у развоју бити знатно мањи, само један одсто.
Међу развијеним земљама на удару рецесије посебно ће се наћи економије Италије и Шпаније, затим Француске и Немачке, Велике Британије, Канаде, САД-а и Јапана.
Када је реч о земљама у развоју, пише Index, економија Русије у овој години би требало да потоне 5,5 одсто, на шта ће, осим корона кризе, утицати и пад цена енергената.
С друге стране, две велике економије, индијска и кинеска, годину би требало да закључе у плусу. Или, прецизније, прогнозе ММФ-а показују да би Кина, земља из које је кренула пандемија корона вируса, у овој години требало да оствари раст БДП-а од 1,2 одсто, што је за кинеске прилике иначе врло слабо, док би Индија у 2020. требало да оствари раст БДП-а од 1,9 одсто.
ММФ очекује да ће светска економија почети да се опоравља тек следеће године, и то по стопи од 5,8 одсто.
При том би економски раст у развијеним земљама требало да буде спорији него у земљама у развоју, односно развијени део света требало би да има економски раст од, у просеку, 4,5 одсто, а земље у развоју по стопи од 6,6 одсто.
Упркос томе што не очекују дуготрајну кризу, економисти упозоравају да се архитектура светске економије у корона кризи почела да мења и да ће наставити да се мења.
Корона криза је, може се рећи, унела тектонске промене у начин функционисања економија.
Једна од последица коронакризе биће, упозоравају економисти, процес додатног затварања држава и трговинских блокова. Другим речима, европски капитал ће у будућности вероватно мање тражити прилике на ваневропским тржиштима, а више се окренути улагањима у слабије развијене европске земље, и то из једноставног разлога што неће желети репризу корона удара на кретање робе. Највероватније ће ланци набавке бити скраћени у будућности.
Друга последица могла би бити, додају економисти, смањење значаја услужних делатности, укључујући и туризма, на економију. Уместо нагласка на услуге, "у моду" ће се вероватно вратити реиндустријализација, што ће подстицати и Европска комисија.
Подаци о тако великим стопама пада економске активности могу се слободно окарактерисати као урушавање економије.
Такав пад економије последица је пандемије коронавируса и "закључавања" економија.
Туристичка сезона на Златибору У ПУНОМ ЈЕКУ: Тренутно се на овој српској планини налази 15.000 ТУРИСТА
РУСИ ОБРНУЛИ ИГРИЦУ: Готово је, нема више лажних дијаманата!
"АМЕРИКА ЋЕ ПОЧЕТИ ДА ГУБИ, АЛИ ЗАТО КИНА РАЗБИЈА": Познати милијардер оцењује две велике светске силе
Пакет мера Владе Србије одржао привреду на ногама: Држава сачувала свако радно место на западу земље
ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА: Имате 10 дана да се изјасните да ли желите паузу у ОТПЛАТИ КРЕДИТА