Корона вирус вратио стару славу краљевачкој пијаци: Сви сада купују искључиво домаће производе и избегавају велике маркете (ФОТО)
Догађају су невероватне ствари и после ове епидемије ништа неће бити као пре.
Појавом великих супермаркета и бројних бенефиција које су ту понуђене приликом куповине, пијаца у Краљеву у задњих двдесетак година изгубила је свој сјај. Када је коронавирус почетком марта завладао целим светом па и нашом земљом,многи произвођачи пољопривредних производа предвиђали су пијацама ,,црне дане“, нарочито после одлуке о њиховом привременом затварању. Међутим, само неколико дана рада краљевачке пијаце, након поновног отварања, изненадило је чак и ретке оптимисте јер зарада је и више него одлична.
Волонтерски тим Меридиана обишао најугроженије у Белој Цркви
Штета коју је вирус нанео српском туризму мери се СТОТИНАМА МИЛИОНА ЕВРА
Шта ће бити са туристичким агенцијама ако се УВЕДЕ КАРАНТИН ОД 2 НЕДЕЉЕ ПО ПОВРАТКУ СА МОРА?
- Сваког дана сам на пијаци и нема купца који прво не пита да ли је воће и поврће наше, из на наших пластеника и воћњака, из ког је села,да ли је прскано. Готово преко ноћи људи су почели да више воде рачуна о свом здрављу,првенствено шта једу. Мислим да ће ова страшна болест, донети бар једну добру ствар а то је да сви почну да више брину о свом здрављу. Почеће да схватају да су у природи и селу највеће благодети, нараочито у здравој храни,води и ваздуху - каже Виолета Стевановић из Рибнице код Краљева.
Исто мишљење дели и Михаило Рибаћ из Врдила. Он каже да је имао десет пута више пројиног брашна и српског белог лука ,,Сремца“ и ,,Босута“ све би плануло за пар дана.
- Наш бели лук се добро продавао и преко зиме по цени од 800 динара за килограм,али ових дана потражња је невероватна. Највише се тражи за сетву и имам утисак да су овог пролећа баште орали и сејали и они који су се са селом давно поздравили - истиче Михаило.
Производи за које су потрошачи сигурни да су ,,наши“, односно домаћег порекла, најбоље се продају иако су цене, у односу на оне пре епидемије и прошлогодишње, у просеку веће за 20 одсто.
- Десет година сам на краљевачкој пијаци,продајем расад из сопствене производње и никада продаја није била боља него сада. Искрено био сам задовољан да покријем трошкове производње али , по свему судећи, сезона ће бити изнад очекивања. Људи искључиво траже расад проверен на српској њиви и башти - прича Јован Бугариновић, расадничар из Вранеша код Врњачке Бање.
Уочи почетка сезоне највећа брига притискала је цвећаре. Размишљали су, коме је до цвећа кад свако брине да сачува здравље и да кроз епидемију прође са што мање последица, али и овим произвођачима посао иде одлично.
- Деценију и по сам с породицом у овом послу и први пут сам озбиљно стрепео од великих губитака јер у својим пластеницима на почетку сезону имао сам више од 250000 биљака, односно разних цветова. С обзиром на укупно стање пријатно сам изненађен. Ваљда има истине у томе , што често чујем од својих купаца, да ће се пре одрећи неких других потреба и задовољстава зарад цвећа које, како истичу, враћа расположење и јача вољу и у тешким временима. Ово садашње је баш такво - каже Горан Јоковић, један од највећих произвођача цвећа у Србији.
Агроном Драгутин Јевтовић, менадзер у Јавном предузећу ,,Пијаца“ Краљево, свакодневно прати пијачна дешавања која су, како признаје, и њега изненадила без обзира на искуство.
- Догађају су невероватне ствари и делим мишљење свих оних, а све их је више, који тврде да после ове епидемије ништа неће бити као пре. Уверен сам да ће производња здраве хране бити један од приоритета,не само државе него и сваког појединца. Гледам шта с купује,с колико пажње бира а то што се купује једино без икаквог ризика може да се нађе у сеоским домаћинствима,истина све старијим и ређим, и наравно-пијацама. Добро је да из свега овога што је и нас снашло извучемо добре поуке - оцењује агроном Јевтовић.
Извучен Бинго добитник: Срећни листић који је уплаћен у Старој Пазови освојио милионе
Лепе вести за грађане Србије: Данас ЛЕЖУ ВЕЋЕ ПЛАТЕ НА РАЧУН, а од сутра се дели 750 евра запосленима
КАКО ЋЕМО ЛЕТОВАТИ ОВЕ ГОДИНЕ: Дистанца на плажи, на смену у воду? ЈЕСТЕ ЛИ СПРЕМНИ ЗА ОВА ПРАВИЛА?
ВЕЛИКО ИСТРАЖИВАЊЕ ТРЖИШТА У ВРЕМЕ ПАНДЕМИЈЕ: Потрошачи упутили ЈАСНЕ ПОРУКЕ компанијама