СВЕТСКА БАНКА И ММФ О ТЕРОРИСТИМА: Косметска привреда катастрофална, Албанци не знају шта раде
Помоћ коју је претходна такозвана влада пружала није била усмерена директно на грађане и расподела није била одговарајућа
Пандемија коронавируса потресла је економије широм света и несумњиво је имала утицаја и на Космету, јер је током 2020. године дошло до пада бруто домаћег производа за минус шест процената. Према подацима Светске банке и Међународног монетарног фонда, Космет је у прошлој години имало највећи пад БДП у региону.
ШАМПИОНИ ПРЕДУЗЕНИШТВА ЗА 2020. ГОДИНУ: Лозница један од градова са лидерском позицијом
БОРБА ЗА ТРЖИШТЕ БОРОВНИЦА: Колико Србија извози у САД и како је ово воће доживело велику експанзију
СЛОВЕНЦИМА СЕ СМУЧИО РАД ОД КУЋЕ: Док остатак света се окреће ка онлајн пословима, испод Алпа потпуно друга ситуација
Албанија је имала пад од 3,5 одсто, док је Србија имала пад од само један одсто.
Пад бруто домаћег производа на Космету, према речима Дриарта Ељшанија, стручњака за управљање подацима, догодио се услед лошег управљања кризом изазваном ковидом-19 током 2020. године.
- Недостатак јасне стратегије против ковида-19, обарање Владе на почетку пандемије, осмишљавање политика непримерених косовским околностима и економској структури коју Космет има, су главни разлози. Ту је и кашњење са Законом о економском опоравку који је одобрен крајем 2020. године - каже Ељшани.
Он каже за Радио Слободна Европа да је на Космету недостајало комуникационих центара за кризе, где би грађани могли приказати своје проблеме или добити помоћ.
Помоћ коју је претходна такозвана влада пружала, према Ељшанију, није била усмерена директно на грађане и расподела није била одговарајућа.
- Сходно томе, смањење од минус шест процената косовског БДП има веома велике последице, било за повећање незапослености, било за даље осиромашење становништва на Космету."Нова Влада је рекла да ће подржавати раднике као и предузећа, а то је веома охрабрујуће, јер је веома важно да радници и грађани имају директну подршку - рекао је он.
Нада у економски раст у 2021.
Директор програма Института Ринвест Висар Вокри каже да је економски пад погодио предузећа и домаћинства, и утицао на сиромаштво и запосленост.
Према Вокрију, разлог таквог пада била је криза пандемије коронавируса која је започела као здравствена криза, али се такође претворила у економску кризу.
- На Космету, главни узроци или главни извори ове економске контракције, били су пад инвестиција и туризма који потичу из дијаспоре - рекао је Вокри.
Међутим, такође каже да се током ове године на Космету очекује економски раст.
- Ове прогнозе се заснивају на претпоставци да ће доћи до опуштања и да неће бити других рестриктивних мера које ће ометати кретање робе и предузећа са Космета у Европу и обрнуто. Надамо се да ће нова Влада бити буднија и да ће предузети мере сразмерне штети коју је проузроковала пандемија - рекао је Вокри.
Он је навео да предузећа треба и даље подржавати, али примарни план треба да буде вакцинација становништва, како би се мере што пре ослободиле и вратиле у нормалу.
Подршка затварању у априлу
Министар финансија, рада и трансфера Хекуран Мурати имао је састанак са представницима предузећа у току недеље.
Договорено је субвенционисање 50 одсто плата за април и субвенционисање 50 одсто трошкова закупа за овај месец.
Очекује се да ће средства за предузећа погођена двонедељним затварањем бити исплаћена крајем априла или почетком маја.
Нове мере против ковида-19 ступиле су на снагу у среду, 7. априла и биће на снази до 18. априла.
Овим мерама забрањено је кретање грађана од 22 до 5 часова, осим у хитним случајевима. Угоститељски објекти не раде, а дозвољена им је само достава хране.