НАЈК НА УДАРУ КРИТИКА ЈЕР НЕ ПРОДАЈЕ ОБУЋУ НА КОМАД: "Купим патике које морам да бацим"
Не може да разуме зашто плаћа производ када мора да "избаци другу половину".
Параолимпијац је критиковао Најк што користи лутке са ампутирама да промовише своје производе када не продаје појединачне патике. Стеф Реид, особа са ампутацијом једне ноге, рекла је да је могла да купи патике компаније само у пару.
Она је рекла да компаније BBC Невсбеат-а које приказују "слику различитости и инклузије" треба да то подрже акцијом. Најк јој се захвалио што је покренула ово питање и рекао да "истражује могућности", и додаје да се угледати на свој програм Оне Схое Банк, који је тренутно доступан само у САД.
Стеф, која се такмичила у Пекингу 2008, Лондону 2012 и Рију 2016, изгубила је део десне ноге у несрећи када је била тинејџерка. Штеф се такмичила у Ф44 скоку у даљ и освојила два параолимпијска сребра, а била је и светски шампион 2017.
Након што је уочила пар Најк патика у једној од продавница бренда, Стеф, која се такмичила за Велику Британију, каже да јој је речено да мора да купи обе ципеле. Када је Штеф објаснила своју ситуацију и истакла да радња користи лутке са једном оштрицом и једном ципелом, она каже да јој је понуђен "једнократни попуст".
Пензионисана спортисткиња каже да "нема проблема да плати" свој хоби, али не може да разуме зашто плаћа производ када мора да "избаци другу половину".
- И даље ћу имати само једну ногу, тако да ово није решење. И веће је од мене. Не ради се само о мени. Рекли су да ће то однети на виши ниво. Само желим разговор са Најком - каже она.
Британска параолимпијска атлетичарка Софи Камлиш такође сматра да "компаније треба да ураде више".
- Најки користи имиџ инклузије, што је заиста супер. То не бисте видели пре неколико година, али они нису толико од помоћи када је у питању куповина једне ципеле - каже 27-годишњак Невсбеат.
Спринтерка Софи се такмичила на Т44 такмичењима и представљала је Велику Британију на Лондону 2012. и Рију 2016.
- То је иритантно и досадно јер имам ове савршено добре ципеле које само висе око моје куће и морам да их бацим у канту за отпатке или да их уопште не користим - каже она.
Софи, која живи у Бату, каже да је "била веома срећна" што је нашла партнера за замену ципела са неким ко је имао ампутацију на супротној страни.
Јосепхине Бридгес, оснивач добротворне организације Поситиве Бонес, додаје да би једна ципела могла бити од користи свима, укључујући и људе који нису ампутирани.
- Постоје људи који имају величине ципела које се мало разликују на свакој нози. И тако, ако можемо да купимо једну ципелу, ту је стварна корист. Понекад имате једну ципелу која се троши много брже од друге.
То би могло значити да би људи могли бити мање расипнички ако добију ту једну замену за ципеле - истакла је она.
Извор: Србија Данас/Телеграф Бизнис/Дубравка Јовановић/М.А.