"КРИЗА У ЕВРОПИ ЈЕ ДОБРА!" Бил Гејтс ШОКИРАО СВЕ изјавом - поменуо и Путина, па открио свој план
Недостатак гаса и недоступно снабдевање натераће земље да пређу на обновљиве изворе енергије, рекао је милијардер.
Европска криза снабдевања гасом и приступачности је заправо "добра на дуге стазе", рекао је суоснивач Мајкрософта Бил Гејтс за ЦНБЦ у уторак. Он је објаснио да ће то на крају натерати континент да прихвати обновљиву енергију, додајући да "људи неће желети да буду зависни од руског природног гаса".
ТЕНЗИЈЕ У ЕУ: Лидери у Бриселу и даље без компромиса око обуздавања висине плаћања гаса
НОВИ УДАРАЦ ЗАПАДУ! Кина обуставља испоруке гаса у ЕУ
ЗАПАДНИ МЕДИЈИ БРУТАЛНИ: Европу чека незамислив УЖАС и то све због САД!
Гејтс је признао да је јавност "постала помало оптимистична у погледу тога колико брзо може да се изврши прелазак (на обновљиве изворе енергије)", признајући потребу да се пронађу "неруски извори угљоводоника". Разрађујући ово питање, оснивач климатски оријентисаног фонда "Breakthrough Energy Вентурес" објавио је есеј под називом "Стање енергетске транзиције" на свом блогу истог дана. Говорећи о глобалној емисији гасова са ефектом стаклене баште, Гејтс је напоменуо да би крајњи циљ одласка "са 51 милијарде тона годишње на нулу" требало да буде постигнут "у наредне три деценије".
Милијардер је инсистирао да не би било у реду да се "све паре одводе из сектора (фосилних горива)", јер "уз помоћ тога људи данас могу да стигну на посао и избегавају да се смрзну до смрти зими". Међутим, рекао је, тржиштима се не може веровати да ће сама кренути ка обновљивим изворима енергије - потребан је "план да би се процес убрзао".
Описујући свој план, рекао је да нове технологије за производњу чисте енергије треба да буду измишљене и увећане на "фер" начин који не оставља земље у развоју на цедилу. Биће неопходно помоћи људима да се прилагоде новим околностима финансирањем индустрије као што је "наука о усеву", у коју улажу Гејтс и његова фондација.
ЕУ је недавно пристала да ове зиме смањи потражњу за гасом за 15 одсто "како би се припремила за могуће прекиде у испоруци гаса из Русије". Раније овог месеца, међутим, немачко регулаторно тело за природни гас открило је да је земља заправо користила 14,5 одсто више гаса у септембру од петогодишњег просека, упозоравајући да ће несташица бити неизбежна уколико потрошачи не смање употребу.