Лепе вести: Плаћено породиљско за све жене
Примена Закона
Пољопривреднице, предузетнице, али и будуће мајке ангажоване по основу уговора о делу или уговора о повременим пословима, од 1. јула моћи ће да рачунају на накнаду за рођење детета.
Тада почиње примена Закона о финансијској подршци породицама са децом, који је у Скупштини Србије усвојен средином децембра. Према тренутно важећем закону, накнаду за рођење детета могу да добију само мајке које су у радном односу на неодређено или одређено време.
Прочитајте и:
Када Закон почне да се примењује, свака жена која је у периоду од 18 месеци пре рођења детета остваривала неке приходе, а у моменту рођења детета је, на пример, незапослена и није остварила право на новчану накнаду по основу незапослености, моћи ће да се пријави за ову врсту накнаде.
Остале накнаде по основу рођења и неге детета и посебне неге детета може остварити и мајка која је у периоду од 24 месеца пре рођења детета била пољопривредни осигураник, али и жена која је усвојитељ, хранитељ или старатељ детета.
Новина коју предвиђа овај закон подразумева уплату накнада директно на рачун оних који су поднели захтев, а не како је то до сада био случај на рачун послодавца. Законом су предвиђане и новчане казне за послодавце који издају неистиниту потврду и то у висини од 50.000 до 150.000 динара, док је казна за предузетнике од 20.000 до 100.000 динара.
Овим Законом предвиђено је да се накнада плате за време породиљског одсуства утврђује на основу збира месечних основица на који су плаћени доприноси и то за последњих 18 месеци који претходе првом месецу отпочињања одсуства. Месечна основица накнаде плате, како се истиче, не може бити већа од три просечне месечне зараде, али ни мања од минималне зараде.
Родитељски додатак, према новом Закону, остваривала би мајка за прво, друго, треће и четврто дете. Родитељски додатак би требало да буде увећан за паушал за набавку опреме за дете, који ће прописати Влада на предлог ресорног Министарства за рад и социјална питања. У закону нема речи о томе колико би тај паушал могао да износи, али је пре неколико месеци најављујући овај закон министарка без портфеља задужена за популациону политику Славица Ђукић Дејановић рекла да би то био износ од 5.000 динара.
Такође, тренутно се у Србији за прво дете мајкама исплаћује 39.000 динара, према новом закону, то би требало да буде 100.000 динара. Исплате за друго дете су тренутно 154.000, за треће 277.000, а за четврто 369.000 динара.
Почетком примене овог Закона престала би да важи мера повраћаја ПДВ за беби опрему и храну. Док се то не деси, како су саопштили у ПУ, родитељи ће као и до сада имати право на рефундацију пореза на додату вредност на опрему и храну за бебе. Образац захтева налази се на сајту Пореске управе, а следећи (вероватно и последњи) рок за подношење захтева је од 1. до 15. фебруара ове године. Да би остварио ово право, родитељ или старатељ бебе дужан је да скупља фискалне рачуне који се односе на храну и опрему за бебу, а захтев са фискалним рачунима подноси се надлежној организационој јединици ПУ.