ЉУДИМА ПРЕТИ ЕКСТРЕМНО СИРОМАШТВО? Светска банка позива земље у развоју да крену са економском обновом
Земље у развоју и међународна заједница треба да предузму кораке како би убрзале опоравак након завршетка најгоре здравствене кризе и како би ублажиле њене дугорочне штетне ефекте, поручује Светска банка (СБ).
Краткорочне мере, предузете као одговор за решавање ургентне здравствене ситуације и обезбеђење основних јавних услуга требало би да прате свеобухватне политике за подстицање дугорочног раста, наводи група Светска банка у оквиру анализе у извештају "Глобалне перспективе" објављеном данас.
Оваквим возовима стизаћемо до Новог Сада за 25 МИНУТА: Јуриће 200 на сат, БРЗА ПРУГА ће ићи и на југ (ФОТО)
ПАНДЕМИЈА ПОСЛАЛА ГАСТАРБАЈТЕРЕ У ИСТОРИЈУ: Немачкој и Аустрији више НИСУ ПОТРЕБНИ радници са Балкана
ПРИЈАВА ДО ПЕТКА: Познато кад ће 100 евра од државе добити сви пријављени грађани
Према препоруци СБ, у овиру свеобухватних политика треба да се нађу и мере за унапређење управљања и пословног окружења, за повећање обима и резултата инвестирања у образовање и јавно здравље.
Да би економије у будућности постале отпорније, многим земљама ће бити потребни системи за повећање и очување више људског и материјалног капитала током опоравка - коришћењем политика које одражавају и подстичу пост-пандемијске потребе за новим врстама радних места, предузећа и система управљања.
Анализа је објављена уочи званичог представљања целог Извештаја 8. јуна, који ће садржати најновије прогнозе СБ за глобалну економију.
- Обим и брзина којом су пандемија Ковид-19 и економске блокаде разорили сиромашне слојеве друштва широм света су без преседана у модерном времену. Тренутне процене показују да би 60 милиона људи могло да буде гурнуто у екстремно сиромаштво 2020 - каже председник Групе Светске банке Дејвид Малпас.
Ове процене ће, додаје, вероватно додатно порасти, при чему ће одновна одредница бити поновно отварање напредних економија.
- Одлука о избору политика донета данас - укључујући већу транспарентност дуга за привлачење нових инвестиција, бржи напредак у дигиталном повезивању и велико ширење мреже новчане помоћи за сиромашне помоћи ће да се штете ограниче и обезбеди снажнији опоравак - истиче Маплас.
Према његовим речима, финансирање и изградња производне инфраструктуре су међу најтежим изазовима за решавање пост-пандемијског опоравка.
- Треба да видимо мере за убрзање судских спорова и решавање стечаја, као и реформу скупих субвенција, монопола и заштићених државних предузећа која успоравају развој - закључио је Малпас.
Неопходне мере за заштиту јавног здравља подриле су већ крхку светску економију, узрокујучхи дубоке рецесије у развијеним земљама, економијама у настајању и економијама у развоју (ЕМДЕ).
ЕМДЕ које имају слабе здравствене системе, оне које се у великој мери ослањају на глобалну трговину, туризам или дознаке из иностранства, и оне које зависе од робног извоза биће посебно погођене, напомиње се у анализи.
Дугорочно, пандемија ће оставити трајне последице кроз више канала деловања, укључујући нижа улагања, ерозију физичког и људског капитала због затварања предузећа и губитка школовања и радних места и повлачење из светске трговине и ланаца снабдевања.
Ови ефекти ће смањити потенцијални производ - онај који привреда може да одржи уз пуну запосленост и капацитет - као и продуктивност рада још дуго у будућности.
Рањивости које постоје одраније, нестанање демографског раста и структурална уска грла појачаће дугорочне штете од дубоке рецесије удружене с пандемијом, пише у аналиузи Светске банке.
НОВА ОДЛУКА ВЛАДЕ: Од 1. јула важе УВЕЋАНЕ АКЦИЗЕ на гориво
КРИЗА У ЦРНОЈ ГОРИ УДАРИЛА И НА БОГАТАШЕ: Сваке године све мање МИЛИОНЕРА!
ПРЕСТАЈЕ МОРАТОРИЈУМ! Банке почеле да шаљу обавештења, а ево и до када морате да платите следећу рату кредита
НОВА ПРАВИЛА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ! Једна ставка ће вас ПОСЕБНО ИЗНЕРВИРАТИ, летовање се МЕЊА ИЗ КОРЕНА
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Објављен тачан дан када ће држава исплатити минималац за више од милион радника