ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА ВЛАСНИКЕ КРИПТОВАЛУТА: Америчка Влада им укида анонимност?
Финансијски надзор и у дигиталном свету
Занимљиво је да се такав пропис "угурао" пред крај мандата тренутне председничке администрације и да је остављен јако кратак период да се о томе коментарише, од свега 15 дана, пише EFF.
КОРОНА УДАРИЛА НА ТРЖИШТЕ КРИПТОВАЛУТА: Највећа вредност биткоина у историји није дуго потрајала
БАЈДЕН ПОКУШАВА ДА ИШЧУПА АМЕРИКУ ИЗ РЕЦЕСИЈЕ: Припремио пакет помоћи привреди, "упумпаће" 735 милијарди долара
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ПЕВА ЛАБУДОВУ ПЕСМУ: Финални напори да се постигне пост-Брегзит споразум
Организација сматра да на тај начин држава заправо угрожава читаву једну индустрију и обесхрабрује људе да користе њене услуге.
Затим, за неке криптовалуте попут биткоина, подаци о трансакцијама – укључујући биткоин адресе корисника – трајно се евидентирају на јавном blockchain-u. То значи да ако знате име корисника повезаног са одређеном биткоин адресом, можете прикупити информације о свим њиховим биткоин трансакцијама које користе ту адресу.
Према томе, захтев предложене уредбе да предузећа за пружање новчаних услуга прикупљају идентификационе информације повезане са адресама новчаника значи да влада може имати приступ огромној количини података изван онога што уредба треба да покрије.
У организацији указују и на то да, иако предложена правила имају циљ да једноставно примене постојеће прописе који укључују готовинске трансакције на криптовалуте, они игноришу да ови дигитални финансијски алати делимично омогућавају финансијску приватност и анонимност једнаку и можда изван оне традиционалне готовине.
С тим у вези, предложени прописи део су већег забрињавајућег тренда америчке Владе која финансијски надзор традиционалног банкарског система проширује на криптовалуте. Овај предлог долази само два месеца након што је Министарство правде објавило свој Оквир за примену криптовалута, чиме је потпуно јасно стављено до знања да жели да поткопа способност анонимних трансакција корисника криптовалута.
Финансијски регулатори, очигледно сумњају да било ко ко покушава да заштити своју финансијску приватност чини нешто противзаконито. EFF подсећа да финансијске евиденције садрже мноштво осетљивих информација о личном животу, уверењима и припадностима људи. Без обзира на то, судови и законодавци дозволили су широко распрострањени финансијски надзор у традиционалном банкарском систему.
- Криптовалуте су важне за грађанске слободе јер – попут готовине – омогућавају анонимне трансакције. Фотографије са хонгконшких протеста приказивале су дуге редове на метро станицама док су демонстранти чекали да купе карте готовином, како надлежни не би могли да на основу електронске куповине повежу да су били на месту протеста. Ове фотографије подвлаче да је безготовинско друштво, друштво за надзор – и важност увоза анонимности готовине у дигитални свет - закључује EFF.