ЛУЧИЋ: Лидерска позиција Телекома бар још 10 година!
“Изузетно светла будућност за Телеком Србија је практично гарантована. Преко пројекта за дијаспору дуплираћемо број корисника и приходе, значајно ће порасти и профит. Најбоља потврда пословног здравља компаније, и да имамо не само амбициозну већ и врло реалну стратегију развоја, јесте поверење најугледнијих финансијских институција из САД и ЕУ”
Резултати какве је Телеком Србија направио од 2018. до данас, колико траје процес трансформације компаније, представља велики успех на светском нивоу!
Док оператери у целом свету пролазе кроз велику кризу због развоја дигиталних платформи и нових начина комуникације, а Телеком је у односу на њих имао и неупоредиво лошију стартну позицију, изграђена је једна од најбољих оптичких и мобилних мрежа у целој Европи, стратешки се улагало у мултимедију, садржаје и дигиталне сервисе, направљени су рекордни пословни резултати, тако да је лидерска позиција компаније у земљи и целом региону гарантована за још најмање десет година.
Ово је данас у гостовању на РТС изјавио генерални директор Телекома Србија Владимир Лучић.
- Прошле године смо први пут остварили приходе веће од две милијарде евра, оперативну добит од милијарду евра, а нето профит од преко 400 милиона евра. Све то се заснива на рекордном расту броја корисника, којих сада имамо 11,5 милиона и близу смо цифре од 12 милиона, практично дупло више него што Србија има становника, јер снажно растемо у региону и дијаспори. Све то смо успели у јеку глобалне кризе у индустрији телекомуникација и упркос светским економским кризама које су донели пандемија и рат у Украјини. Притом, задуженост чврсто држимо под контролом. На крају 2023. имали смо дуг према банкама од 2,4 милијарде евра, у међувремену је легао новац од продаје антенских стубова тако да нам је сада испод 2 милијарде и, када се анализира кључни параметар, а то је износ укупног дуга у односу на ЕБИТДА, постигли смо велики успех да уђемо у ред мање задужених великих оператера - објаснио је Владимир Лучић.
Као што је прошла година била рекордна у пословању Телекома тако ће бити и ова и, како је нагласио, свака следећа.
- У 2023. остварили смо, може се слободно рећи, импресивно повећање прихода од 41 одсто у односу на 2022, као и раст оперативне добити од читавих 80 одсто, уз двоцифрен раст броја корисника интернета и телевизије. У првом кварталу ове године бележимо додатни снажан раст прихода и профитабилности од 10 одсто, а очекујемо да ћемо годину завршити са 20 одсто више корисника. Притом, свака следећа година биће рекордна, изузетно светла будућност Телекома Србија је практично осигурана и, уз дугорочно гарантовану лидерску позицију у земљи и региону, постајемо велики међународни оператер - поручио је Лучић.
Управо се ту налази највећи простор за даљи напредак компаније: њено међународно ширење кроз пројекат за дијаспору.
У протекле три године, Телеком Србија је постао оператер у Аустрији, затим у Швајцарској и Немачкој, са својом ТВ понудом присутан је у Турској, а ове године на ред долази пуштање сигнала у САД.
- То значи да ћемо до краја 2024. бити присутни на тржиштима са више од 500 милиона становника и бројном дијаспором из земаља нашег региона, којима нудимо најповољније телефонирање, укључујући оно према матици, ексклузивне ТВ пакете и најкорисније дигиталне сервисе. Преко пројекта за дијаспору дуплираћемо број корисника и приходе, значајно ћемо увећати и профит, то ће бити један од најбољих извозних производа у целокупној привреди Србије - нагласио је Лучић.
Све ово не би било могуће без подршке најугледнијих финансијских институција из ЕУ и САД, чији списак је импресиван: Европска инвестициона банка, Шведска развојна банка, Европска банка за обнову и развој, Светска банка, Дојче банка, италијанска групација САЦЕ, Банк оф Америка, и ту није крај.
- Поверење које Телекому Србија указују најпознатије и најугледније међународне финансијске институције, а поготово то што улажу у Телеком не тражећи било какве гаранције, доказ је колико смо пословно здрава компанија, са амбициозном и уједно врло реалном стратегијом развоја и квалитетним бизнис планом. Очекујемо да у току ове године склопимо партнерство и са америчком државном извозном Ексим банком, за 5Г мрежу и дигиталне сервисе, чиме ћемо постати можда први оператер на свету, а сигурно први у Европи, који са њима има пословну сарадњу. За ширење Телекома на САД, партнерства са америчким финансијским институцијама, као и са највећим дигиталним играчима попут Амазона, од велике су важности и још један знак њиховог поверења - истакао је Владимир Лучић.
Телеком важан за развој целе Србије
Компанија Телеком Србија већ сада је спремна за пуштање 5Г мреже и само се очекује расписивање тендера.
- Крајем ове године или почетком следеће требало би да буде расписан тендер за 5Г, наше базне станице имају сву неопходну опрему и сигнал практично одмах може да се активира. Једини смо у региону добили подршку Европске инвестиционе банке, као и Шведске развојне банке, за развој 5Г мреже. Она ће бити веома важна и за предстојећи Експо 2027, где ће бити презентована разна најсавременија технолошка достигнућа попут аутономног управљања возилима. Развој Телекома је врло важан за целу Србију, када национални оператер поседује јаку оптичку и 5Г мрежу то је кључни предуслов за спремност целе земље и њене привреде за Четврту индустријску револуцију, за дигитално доба - поручио је генерални директор најуспешније српске компаније Владимир Лучић за РТС.
Стратегија је кључна
Први човек Телекома је истакао да је у телекомуникацијама најважније да компанија има добру стратегију.
- Када имате добру стратегију онда лакше превазилазите све препреке, укључујући оне на чији настанак нисте могли да утичете, попут економских последица пандемије и рата у Украјини, као и узимајући у обзир све промене у индустрији телекомуникација. Само од наше стратегије зависи како ћемо се снаћи у будућности, да ли ћемо се свести на проточни бојлер за дигиталне платформе или ћемо да градимо дигиталну компанију са најкориснијим сервисима, мултимедијом, ексклузивним садржајима, са лидерском позицијом и у будућности - објаснио је Владимир Лучић.
Извор: Србија Данас