МЕСТО У СРБИЈИ ОДОЛЕЛО КОРОНИ: Рибарска бања ове године забележила рекордни број туриста
Пандемија ковида-19 угрозила је туристичку индустрију широм света.
За првих девет месеци у Србији је боравило близу 1.465.000 туриста - за 48 одсто мање него прошле године у истом периоду.
Ипак, у Рибарској бањи, надомак Крушевца, ове јесени бележе рекордан број гостију.
ДРУГИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Цене струје у Норвешкој пале испод нуле, становнике плаћају за коришћење електричне енергије
АМЕРИЧКИ ИЗБОРИ НАПУНИЛИ КЛАДИОНИЦЕ: Опкладе за будућег председника вреде више од 400 МИЛИОНА долара
НОВА ПОМОЋ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Након 100 евра и мораторијума, стиже још један пакет мера
Падине Великог Јастрепца, у стотину златних тонова, једна су од најлепших јесењих слика која ће уз лековите термоминералане воде, свежину планинског ваздуха, добар смештај и услугу, боравак у бањи гостима учинити још пријатнијим.
- Уз све мере превенције против ковида, у Специјалној болници "Рибарска бања" тренутно борави око 370 гостију, дакле наша попуњеност износи око 80 одсто, што је највише од почетка пандемије - каже Наташа Станојевић из маркетинга Специјалне болнице "Рибарска бања".
- Наводи да ће се, захваљујући уговору са ПИО фондом, најстарији суграђани њих око 600 смењивати у групама на десет дана и користити могућности одмора и рехабилитације - каже Станојевићева.
У јесењим пејзажима ових дана ужива и 13 учесника традиционалне ликовне колоније. Вајари, карикатуристи и сликари, међу којима су и двојица светски признатих уметника који су пре више деценија из Србије отишли у Париз, да освоје свет.
- Нисам очекивао овако нешто. Ја сам чуо од неких људи када сам кретао овамо да је ово чудна бања, да је врх бања, да је светска бања, али стварно је лепше него што сам се надао да ћу да видим и изузетно сам задовољан - каже Милош Шобајић, српско-француски сликар.
- Ја сам дошао овде да се напојим лепотом, па да онда ту лепоту репродукујем на свој креативан начин. Шта ће од тога испасти видеће се, какво ће дело да изађе на крају. За сада је све прелепо - каже Микан Аничић, српско-француски сликар и графичар.
Поготову, каже, ова јесен која је сва раскошна у колориту, али и ови људи су дивни.
- Они су нас дочекали овде као да смо део њихове фамилије, што је веома пријатно и изненађујуће за мене - каже Аничић.
О раду ликовне колоније у протекле три деценије сведочи богата збирка уметничких слика, а од прошле године и вредна вајарска дела. Скулптуре косовских епских јунака дароване крушевачком Народном музеју.