"Пензије и плате у јавном сектору морају да расту, пензионери поднели највећу жртву"
Још је рано говорити о процентима и за сада сви износе само предлоге
Министар задужен за регионални развој и координацију рада јавних предузећа Милан Кркобабић, изјавио је јутрос да пензије и плате у јавном сектору морају да расту пошто има новца за прерасподелу, као и да прво треба повећати пензије пошто су пензионери поднели и највећу жртву.
Ајфон је ГОТОВ: Један од најпопуларнијих телефона 21. века се враћа из мртвих
Опасно по децу: Повучен кекс белгијског произвођача
Кркобабић је казао да има простора и за једнократну помоћ пензионерима, али и за 13. пензију за Београђане, пошто су ту највећи трошкови живота.
- То (колико ће бити повећање) је озбиљна ствар и мора да буде одлука Владе Србије, на ту одлуку сагласност мора дати и председник Републике, он је био гарант овог друштвеног договора и он је био тај који је носио концепт фискалне консолидације - рекао је Кркобабић.
Он је нагласио да је део пензионера и запослених у јавном сектору дао највећи допринос фискланој консолидацији и да то мора да се уважи.
На питање како коментарише то што сваки министар каже да прво запослених у његовом сектору морају да добију повећање плате, Кркобабић поручује: "министри могу да сачакају, они су промењива категорија, долазе и одлазе, али пензије су константна и егзистецијанлна ствар за 1,7 милиона људи и са њиховом егзистенцијом нема играња".
КАЗНЕНЕ МЕРЕ У КРАЉЕВУ: Коме веш вири с терасе, плаћа 3.000 динара!
Коментаришући то што је Фисклани савет оценио да је прихватљиво само повећање од пет одсто, Кркобабић каже да Фискални савет и постоји зато да би дао своје мишљење.
Наводи да је још рано говорити о процентима и да за сада сви износе само предлоге.
- За нас је битно и неспорно да и пензије и плате морају да расту, а колико - то морамо урадити на такав начин да не дођемо поново у позицију да морамо поново да предузимамо тешке мере - навео је.
Нагласио је да је највећи терет поднео део пензионера и део запослених и да је то било кључно за фикскалну консолидацију, да је прошло три године и да да други слојеви становништва морају да дају свој допринос.
Кркобабић каже да су јавна предузећа почела да пуне буџет и да она морају да надоместе та средства, која су добијена уштедама од смањивања плата и пензија у претходном периоду.
На питање о задругама, Кркобабић каже да је за само неколико месеци формирано скоро 100 задруга и да њихов број расте подсетивши да је најављено 500 задруга за пет година.
Рекао је да су дата средства за две нове и две постојеће задруге, да се људи јављају и траже савете. Према његовим речима, за три године биће уложено 25 милиона евра у задруге.
Кркобабић је нагласио да та средства морају бити и већа, јер без улагања у задруге нема српских села,без којих нема ни Србије.