МК ГРОУП ПРЕДСТАВИЛА ЕСГ СТРАТЕГИЈУ И ИЗВЕШТАЈ ЗА ПРОШЛУ ГОДИНУ
Компанија годину у којој обележава 40 година успешног пословања завршава представљањем резултата и нових циљева у области заштите животне средине, друштвеног утицаја и корпоративног управљања
МК Гроуп представила је свој ЕСГ извештај за 2022. годину, под називом „Покретачка снага одговорности“, као и ЕСГ стратегију и циљеве које је усвојила до 2026. године. Кроз подршку локалним заједницама, зелену транзицију и унапређење корпоративних пракси, компанија наставља свој пут одрживог развоја који је њен заштитни знак већ четири деценије. У години у којој обележава 40 година пословања, МК Гроуп је показала одлучност да у све пословне процесе интегрише највише ЕСГ стандарде.
- Јубилејску годину започели смо најавом новог инвестиционог циклуса од 1,6 милијарди евра у обновљиве изворе енергије, пољопривреду, туризам и реал-естате. А завршавамо је данашњим представљањем ЕСГ извештаја и даљих стратешких циљева кад је у питању заштита животне средине, друштвени утицај и корпоративно управљање. Заиста можемо да будемо задовољни напретком у све три области који смо остварили прошле године - изјавио је Михаило Јанковић, генерални директор МК Гроуп, на скупу који је у Привредној комори Србије окупио око стотину представника бизнис заједнице и пословних партнера компаније.
Извештај показује да су директне емисије гасова стаклене баште смањене за 65.000 тона ЦО2 у односу на 2020. годину, а компанија се обавезала да ће до 2026. директне и индиректне емисије смањити за 25%, уз крајњи циљ достизања карбонске неутралности. Као лидер у производњи зелене енергије, МК Гроуп ће у наредне три године реализовати и пројекте обновљивих извора укупног капацитета 1GW, вредне око 900 милиона евра. Тиме ће дати велики допринос зеленој транзицији Србије, јер ће бити одговорни за четвртину укупно произведене чисте енергије. Компанија континуирано брине и о земљишту и води кроз одрживе пољопривредне праксе, а готово 99% отпада који генеришу чланице групе је биоразградиво.
- У наредном периоду посебно ћемо се бавити унапређењем одрживости у оквиру наших ланаца вредности. Фокусирани смо на унапређење радног окружења и развој људских ресурса, о чему говори високи индекс ангажованости у нашим истраживањима задовољства запослених. Око половине стално запослених су жене, а на управљачким позицијама их је преко 40%, са циљем да овај проценат порасте на 50% до 2026. Наставићемо да доприносимо и квалитету живота у заједницама у којима послујемо, и у наредних пет година издвојићемо пет милиона евра за друштвено одговорне активности - закључио је Михаило Јанковић.
Председник Привредне коморе Србије, Марко Чадеж, честитао је МК Гроуп истичући колико је важно да се компаније у Србији придржавају ЕСГ пракси.
- Честитам МК Гроуп на овом великом послу. Показали су да нису само један од најуспешнијих пословних система у Србији и целом региону, него су, пре свега, одговорна компанија која своје пословање заснива и на иновацијама и на свему ономе што је важно за раст и развој пословања у овим модерним временима. Оно што је нама и те како важно, МК Гроуп годишње држави Србији уплаћује негде око 60 милиона евра пореза и више од 80% свега што набавља – набавља на домаћем тржишту. Уколико не будемо научили да радимо како ради МК Гроуп, може нам се врло лако десити да не можемо да излазимо на тржиште Европске уније и то би могао бити велики проблем. Зато је важно да своје знање из ове области МК Гроуп преноси на своје добављаче - истакао је Чадеж.
Поводом представљања ЕСГ извештаја МК Гроуп, организована је панел дискусија на ове теме у Привредној комори Србије, на којој су, поред генералног директора МК Гроуп, учествовали: Миљан Ждрале, регионални директор ЕБРД-а за агробизнис, Душан Томић, партнер и руководилац Одељења пословног саветовања EY у Србији, Босни и Херцеговини и Црној Гори, Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију Привредне коморе Србије и Драган Лончар, професор Економског факултета у Београду.
Миљан Ждрале, регионални директор ЕБРД-а за агробизнис, навео је да што се тиче Европске банке за обнову и развој (ЕБРД), сигурно је да је Зелена агенда након потписивања Париског уговора једна од кључних ствари, и да су сви пројекти и техничка помоћ оријентисани на побољшање енергетске ефикасности, конкурентности пољопривреде и смањење емисије штетних гасова.
- На тај начин подржавамо компаније попут МК Гроуп, али и законску регулативу у Републици Србији кроз промоцију обновљивих извора енергије и одржив развој, пре свега, пољопривреде, као једног од највећих контрибутора у ЦО2 емисији - рекао је Ждрале.
Партнер и руководилац Одељења пословног саветовања EY у Србији, Босни и Херцеговини и Црној Гори, Душан Томић, говорио је о томе у којој мери се компаније заиста придржавају ЕСГ принципа.
- ЕСГ тема је услов без кога се не може у модерном пословном окружењу. Примери као су што МК Гроуп показују да је могуће помирити традиционалне корпоративне циљеве и финансијске интересе акционара, са много ширим спектром циљева који произилазе из ЕСГ концепта. Међутим, сам корпоративни свет не може да реши нагомилане климатске и еколошке проблеме са којима се суочавамо. Много се споро крећемо ка амбициозним циљевима из Париског климатског споразума, посебно Европа. Потребно је много више конкретних акција и координације између међународних институција, држава, финансијских институција, привредника, научних институција, да би се ризици довели под контролу. После 10 година интензивне приче о ЕСГ-у, учешће енергије фосилног порекла у свету је скоро непромењено, преко две трећине, а апсолутна потрошња је далеко већа - рекао је Томић.
Драган Лончар, професор Економског факултета у Београду, навео је да што се тиче заштите животне средине, Србија на годишњем нивоу креира 62 милиона тона ЦО2.
- По том индикатору, Србија по глави становника јесте изнад просека на нивоу света. Зато је важно да компаније попут МК Гроуп уведу најбоље праксе у области екологије - рекао је Лончар.
Досадашњи резултати и амбиције показују да је МК Гроуп ЕСГ структуру и управљање материјалним темама успешно интегрисала у процесе корпоративног управљања, пружајући одлучан допринос УН циљевима одрживог развоја. Уз бригу о заједници и запосленима, представља снажан ослонац српској привреди. Компанија ће редовно пратити и анализирати напредак у остварењу постављених циљева, покретати позитивне промене у друштву, како би била шампион одрживости.
Комплетан извештај је доступан на следећем линку: https://www.mkgroup.rs/nasa-odgovornost/.