СТЕФАН ИЗ БЕОГРАДА ЗА 30. РОЂЕНДАН ДОБИО ТИТУЛУ ШКОТСКОГ ЛОРДА: Ево како му је то пошло за руком
Процењује се да су од продаје сувенирских парцела и титула добили око 9 милиона фунти.
За оне који можда не знају, лерд је шкотска титула која буквално значи земљопоседник, лорд је енглески превод, а лејди је женски еквивалент. У нашој земљи племићке титуле одавно више нису у функцији, али ако сте носталгични за неким прошлим временима постоји могућност да себи приуштите овај префикс имену као сувенир за 35 долара. Ипак, важно је да знате: овде је реч о симболици и једино владајући монарх има дискреционо право да некоме додели титулу.
На западној обали Шкотске, у близини села Гленкоу, налази се природни резерват Дурор који је основала породица Бевис. Они су још 2006. године купили парцелу од 220 хектара у овој прелепој шкотској долини и одлучили да се посвете заштити природе која је, како кажу, била нарушена услед неконтролисане сече дрвећа и сточарства.
Компанија породице, поред природног резервата, данас поседује 800 хектара земље у пределу Шкотске висоравни.
Како се наводи на сајту, сувенир парцеле су први пут дефинисане Актом из 1979. године као "комад земље који, будући да је безначајне величине или нема практичне користи, мало је вероватно да ће бити пожељан сам по себи, осим због пуког власништва или због сентименталних или комеморативних разлога“.
Са овим на уму, компанија је одлучила да понуди својим муштеријама ове сувенир парцеле. На сајту компаније се наводи да њихови купци добијају оно што је познато као лично право на сувенир парцелу. Ово је у суштини уговор између купца и продавца, а компанија остаје регистровани власник земљишта и управља земљиштем у име купца.
Процењује се да су од продаје сувенирских парцела и титула добили око 9 милиона фунти (10,8 милиона евра) да испуне наведени циљ стварања резервата природе у Шкотско
За рођендан добио титулу шкотског лорда
Један Стефан (30) из Београда је тако од пријатеља за рођендан добио "сертификат са титулом шкотског лорда".
"Титула" лорд/лејди или лерд од Глена (глен је уска долина а израз се користи посебно у Шкотској и Ирској), сувенир парченцета од 1 квадратне стопе, односно 0.09 квадратних метара, кошта 35 долара. Осим сертификата, који се може штампати са сајта, вашу сувенир парцелу ћете моћи да видите и на Гугл мапи.
Иначе, цене за ову тзв. титулу иду и до 635 долара, у зависности од величине парцеле коју желите да "обезбедите". Опет, реч је о хуманој идеји да понесете титулу, а са друге стране допринесете очувању шкотске природе.
Компанија на сајту наводи да заједница људи који су на овај начин добили титуле прелази 300 хиљада.
Понављамо, једино владајући монарх има дискреционо право да некоме додели титулу. Ипак, на сајту компаније скрећу пажњу да титуле које они продају такође имају велики значај јер су романтичне, забаван поклон а многима и начин да оснаже своју везу са Шкотском те стварају осећај припадности и заједнице.
Међу онима који имају титулу лорд или лејди од Глена налазе се и Били Ајлиш, Бијонсе и Бенедикт Камбербеч. Еуроњуз преноси да су они своје титуле добили у поклон пакету после боравка на додели награде Оскар. Портал наводи да је компанија платила око 22 хиљаде фунти да би и они били део поклона за славне.
Постоје и они којима се ово никако не свиђа.
- Прво и најважније, ви нисте власник ниједног земљишта у Шкотској упркос томе у шта вас је ова компанија навела да верујете. Такође вам није дато никакво право да се називате и стилизујете лордом или лејди од Гленкоа. Ова компанија нема овлашћење или моћ да вам додели такву титулу - написао је Енди Витман, бивши члан Зелених у шкотском парламенту, у отвореном писму онима који су добили овај поклон.
- Сектор животне средине у Шкотској генерално нема високо мишљење о раду који обавља ова компанија - каже за Еуроњуз, анонимни извор из велике шкотске невладине организације.
- Шкоти са широм културном свешћу сматрају да је цео предлог продаје титула смешан и увредљив - закључује извор.
Извор: Србија Данас/Телеграф Бизнис/Вања Карличић/М.А.