МЛАДИ ОТКРИЛИ ЗАШТО НЕЋЕ ДА РАДЕ: Ово су СТРОГИ УСЛОВИ које постављају послодавцима
Генерација З не жели да прихвати оно што послодавац не може да испуни.
Млади људи који су одрасли у дигиталном добу, са технологијом и интернетом доступним већину свог живота, представљају генерацију Зед. Наследници миленијалаца и сами признају да су врло специфични и да имају другачији приступ послу од претходних генерација. Неће да прихвате посао који им не одговара и не либе се да поставе своје услове, чак и ако се ради о најмањој ситници. Они су за медије поделили своја мишљења, а нека би могла прилично да вас изненаде.
И ЗВАНИЧНО СМО ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ: Истраживање показало да Срби раде највише сати недељно, прочитајте колико раде остали
"ТО ЈЕ РОБИЈА! ОТИШЛА СИ У ЛОГОР!" Ива из Србије открила колико зарађује на Аљасци и запалила интернет (ВИДЕО)
УМАЊУЈЕ СЕ РАТА СТАМБЕНОГ КРЕДИТА ЗА ПРЕКО 100.000 ГРАЂАНА: Све што треба да знате о новој одлуци НБС на једном месту
Једна девојка открила је да јој је најважније да осећа добру енергију пре него што прихвати посао. Рекла је да не би ни дошла на разговор, да послодавци нису прошли њен "тест вибрације" који јој одаје утисак позитивне енергије. Друга девојка је рекла да не жели да било ко очекује да ће своју канцеларију одржавати уредном. "Ако немају чистачице, онда ништа од мене", рекла је.
Један младић објаснио је да не жели да прихвати наметање рада у слободно време, нарочито када се оно представља као нешто што је потпуно нормално. Други је рекао да неће да прихвати посао који захтева строга правила облачења. "Лето је за мајице без рукава. Нама је у кошуљама неподношљиво", признао је. Још једна девојка открила је да не би прихватила посао који не нуди неке "повластице". Појаснила је да би била срећна са попустом на чланарину у теретани или малом помоћи око приватног здравственог осигурања.
Ипак, већина њих је навела изненађујући разлог: "Нећу посао ако немам своју канцеларију".
Оснивач и извршни директор "Employment Херо", Бен Томпсон, рекао је да услови не би требало да се помешају са "правом". "Постоји жеља за флексибилношћу, постављањем више граница између посла и живота и мењањем начина размишљања са 'живим да радим' на 'радим да живим'", рекао је.
- Млади људи могу да буду селективнији у погледу тога где и како желе да раде, преиспитају своје приоритете и раде на начин који најбоље одговара њиховим животима - рекао је Томпсон и додао да ови услови терају послодавце да створе радна места која су привлачна новој генерацији радника.